آمار سایت

مندرجات : 721
تعداد نمایش مندرجات : 8800412
بازديدکنندگان : 7091681

قسمتهای سایت

مقالات شما
خواندنیها

عضویت در خبرنامه

مقاله های ارسالی

فقر
اعلاميه حقوق بشر و ...
تأثير گذاري بر انديشه و كنش فردي از طريق گروههاي كوچك
آب در كوزه و ما تشنه لبان مي گرديم
نگاهي ساده به مسائل ايران
قانون و قانونمندي
عامل نظام گسيختگي ياعامل پيشرفت و تكامل؟
محله فقير نشين
به توسعه چگونه مي نگريم ؟
گنه کرددربلخ آهنگری
عشاق خياباني
درجستجوي هويت
به جرم جواني
وسائل ارتباط جمعي
تاریخ عزیز، ما رابه کجا می بری؟
اتاق گفتگو
نگاهی کوتاه به وضعیت کنونی قشر جوان ایرانی در روزگار ما
رقص نور در آئينه ء وجود
فقروتنگدستي
فقر و پيامدهاي آن
مهريه هنگفت وخانه تهي
مرگ بار تر از بم
در حاشیه انتخابات
یلدا و والنتاين
آيا نجابت قالب خاصي دارد يا اينكه من وتو براي آن قالبي ايجاد كرده ايم؟
نگاهي به انتخابات
رستم واسفندیارقرن بیست ویکم
پول سرنوشت ساز است !
فقراامانت منند
سرگشتگي
اچ آی وی مثبت هاسلام
بی عشق جهان مرده است
احیای ایران عزیزم
احیای ايران
ازتنبیه تاتغییر
سرگذشت دودانه
ثروتمندبودن
ايجادروابط اجتماعي مناسب
روسپيگري
دانه ي خردل
حرف دهنتو بفهم
همجنسگرايي ازنظرگاه تعاليم بهائي
دردي جانكاه
شايعه وتئوري توطئه
گردن بي طمع
من به عنوان يك جوان چه كاري براي اطرافيانم كردم؟
ياشانس ويااقبال(قسمت دوم)
ظهور و سقوط امپراتوري هاي ميليارد دلاري
يك سبد گل
گوش كن وتفكرنماكه چه سان بايدزيست

مطالب خواندنی از منابع دیگر

بی عشق جهان مرده است چاپ پست الكترونيكي
جمعه, 20 بهمن 1385 00:54
تعداد بازدید :6814

هميشه كلمه ي عشق را بر زبان جاري مي كنم اما هيچ گاه به صورت مطلق آن را احساس نكرده ام. هميشه مي گويم بدون عشق زندگي ممكن نيست، اما صدها انسان را مي بينم كه بدون آن در اين دنياي پهناور زندگي مي كنند. هميشه مي گويم عشق حسي آشناست، اما با تنها حسي كه بيگانه ام عشق است. پس عشق چيست؟ چيست اين حس عاشقانه؟ چيست اين واژه ي سه حرفي؟ آيا تنها يك واژه ي سه حرفي ست يا ... نمي دانم، نمي دانم پس از اين يا چه بنويسم.

هميشه كلمه ي عشق را بر زبان جاري مي كنم اما هيچ گاه به صورت مطلق آن را احساس نكرده ام. هميشه مي گويم بدون عشق زندگي ممكن نيست، اما صدها انسان را مي بينم كه بدون آن در اين دنياي پهناور زندگي مي كنند. هميشه مي گويم عشق حسي آشناست، اما با تنها حسي كه بيگانه ام عشق است. پس عشق چيست؟ چيست اين حس عاشقانه؟ چيست اين واژه ي سه حرفي؟ آيا تنها يك واژه ي سه حرفي ست يا ... نمي دانم، نمي دانم پس از اين يا چه بنويسم.

شبي با خداي خود به راز و نياز نشستم و عاجزانه از او خواستم كه به من نشان دهد كه اين عشق چيست؟ به من بگويد و مرا از اين سردرگمي نجات دهد. ناگاه به ياد نگاه هاي معصومانه ي كودكان آواره در جنگ افتادم. به ياد ضجه ها و فريادهاي مادراني افتادم كه تنها اميدهايشان را از دست داده بودند. به ياد دودها و انفجارهايي افتادم كه هزاران كانون پر محبت و عشق را ويران كرد و به گورستاني از نفرت و بيزاري تبديل نمود.

ناگاه به خود آمدم. آري ... آري اين همه بي محبتي و ناآرامي همگي به دليل نبودن همين واژه ي سه حرفي، يعني عشق بود. اين همه فساد و بي رحمي، اين همه سنگدلي و بي مهري، به دليل فقدان محبت و عاطفه بود.

هدف از آفرينش همه ي موجودات حب پروردگار بوده. خداوند از روي عشق و محبتي كه نسبت به بندگان خود داشت آن ها را خلق كرد و همزمان عشق نامحدود و بي انتهاي خود را در قلب و روح آنان به وديعه گذارد تا بندگان اين عشق الهي را در اين دنياي فاني اول به او و سپس به يكديگر نثار كنند تا آرامش و امنيت را براي خود در اين جهان پهناور به وجود آورند و هزاران بار زبان به شكرانه بگشايند و خداوند را براي اين موهبت الهي سپاسگزار باشند.

اما ما چگونه اين موهبت را شكرگزاري كرديم؟

هر روز آتش جنگي جديد برافروختيم، بچه هاي بي پناه را آواره نموديم. به بي پناهان ظلم و ستم روا داشتيم. عشق و محبت را كُشتيم و به جايش تخم كينه كِشتيم. هركاري كرديم جز آنچه كه بايد مي كرديم. در ويران كردن آبادي ها كوشيديم، اما خرابه اي را آباد نساختيم. چه دل ها كه شكستيم، اما حتي يك دل را به دست نياورديم. واينكه:

هيچ حيواني به حيواني نمي دارد روا

آنچه اين نامردمان با جان انسان مي كنند

آيا مفهوم عشق اين است؟

اين جهان وسيع از كمبود عشق رنج مي برد. اين آشيانه ي موقت نياز به محبت دارد. چه بگويم ؟ كجا فريادم را سر دهم؟ به كدامين تكيه گاه تكيه كنم؟

عشق آموختني نيست، كافي ست كمي در پستوي قلبت آن را جستجو كني.

 

اي سوخته ي سوخته ي سوختني

عشق آمدني بود نه آموختني

نام ما انسان است و تنها زماني مي توانيم آن را بر خود اطلاق كنيم و تنها زماني معني پيدا مي كنيم كه با عشق همگام شويم؛ همانطور كه رودها در جاري شدن و علف ها در سبز شدن، معني پيدا مي كنند. پس عشق بورز. با كوله باري از عشق اين شعله هاي بي مهري را خاموش كن و اينها ميسر نمي شود، جز با تمسك به يگانه خالق هستي، خدا.

اگر به جاي بت هايي چون پول و منفعت كه آتشكده ي سردي و بيرحمي را در جهان به وجود آورده اند،حقيقتي مانند عشق و محبت را جايگزين كنيم، اگر آدميتي را كه سال هاست مرده است با روح عشق زنده كنيم؛ ديگر اين شعردر مورد جهان ما مصداق پيدا نمي كند:

قرن ها روزگارِ مرگ انسانيت است

سينه ي دنيا زخوبي ها تهي ست

صحبت از آزادگي، پاكي، مروت، ابلهي ست.

پس:

باشد كه خانه اي نداشته باشم.

باشد كه لباس فاخري بر تن نداشته باشم.

باشد كه حتي دست و پايي نداشته باشم.

اما نباشد ، هرگز نبا شد

كه در قلبم عشق نباشد، هرگز نباشد.

                                                                        

 

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

اعلانات

1-آدرس سایت: http://www.javanim.org 

 

همچنين خود جوانان عزيز بايد در پرورش و اصلاح مفاهيمي كه به نظرشان ناقص يا نادرست است اقدام كنند؛ البته با رعايت ادب و احترام نسبت به نويسنده يا هر فرد يا گروه ديگري؛ تا انشاء الله مطالبي كه مطرح مي شود آموزنده و مفيد باشد

2-ارسال عكس: دوستان عزيز مي توانندعكس هاي مناسب اين سايت را ازطريق ايميل زيربراي ما ارسال نمايند.عكس ها توسط خودشما تهيه شده باشد:

lover.loyal@gmail.com

3-مقالات وخواندني هاي مناسب رااز طريق «ارسال نوشته هاي شما» براي ما ارسال نماييد.درج يك خواندني از منبعي ديگر در اين سايت به معناي تأييد صحت آن مطلب يا تأييد منبع آن نيست؛ بلكه هدف، صرفاً توجه به مواردي است كه ممكن است وجود داشته باشد و استمداد از افكار و ايده هاي جوانان در جهت رفع مشكلات احتمالي و استفاده از امكانات و موقعيت هاي مثبت اجتماعي

 

4- لطفاً مقالات و مطالب خواندنی خود را که مناسب این سایت می دانید از طریق گزینه ی ارسال مطالب فوق برای ما ارسال دارید تا در سایت منتشر گردد و مورد استفاده ی همه ی کاربران قرار گیرد. 

5-مطالب جوانیم و نظرات و دیدگاه های دوستان را از طریق صفحه ی فیس بوک جوانیم با آدرس زیر دنبال نمایید:

facebook.com/javanim 

oruspu numarasi canli sohbet numaralari sohbet hatlari telefonda sohbet telefonda sex sohbet numaralari arac muayene dava sorgulama trafik ceza sorgulama isimden numara sorgulama bilinmeyen numaralar