آمار سایت

مندرجات : 721
تعداد نمایش مندرجات : 8852468
بازديدکنندگان : 7139338

قسمتهای سایت

مقالات شما
خواندنیها

عضویت در خبرنامه

مقاله های ارسالی

فقر
اعلاميه حقوق بشر و ...
تأثير گذاري بر انديشه و كنش فردي از طريق گروههاي كوچك
آب در كوزه و ما تشنه لبان مي گرديم
نگاهي ساده به مسائل ايران
قانون و قانونمندي
عامل نظام گسيختگي ياعامل پيشرفت و تكامل؟
محله فقير نشين
به توسعه چگونه مي نگريم ؟
گنه کرددربلخ آهنگری
عشاق خياباني
درجستجوي هويت
به جرم جواني
وسائل ارتباط جمعي
تاریخ عزیز، ما رابه کجا می بری؟
اتاق گفتگو
نگاهی کوتاه به وضعیت کنونی قشر جوان ایرانی در روزگار ما
رقص نور در آئينه ء وجود
فقروتنگدستي
فقر و پيامدهاي آن
مهريه هنگفت وخانه تهي
مرگ بار تر از بم
در حاشیه انتخابات
یلدا و والنتاين
آيا نجابت قالب خاصي دارد يا اينكه من وتو براي آن قالبي ايجاد كرده ايم؟
نگاهي به انتخابات
رستم واسفندیارقرن بیست ویکم
پول سرنوشت ساز است !
فقراامانت منند
سرگشتگي
اچ آی وی مثبت هاسلام
بی عشق جهان مرده است
احیای ایران عزیزم
احیای ايران
ازتنبیه تاتغییر
سرگذشت دودانه
ثروتمندبودن
ايجادروابط اجتماعي مناسب
روسپيگري
دانه ي خردل
حرف دهنتو بفهم
همجنسگرايي ازنظرگاه تعاليم بهائي
دردي جانكاه
شايعه وتئوري توطئه
گردن بي طمع
من به عنوان يك جوان چه كاري براي اطرافيانم كردم؟
ياشانس ويااقبال(قسمت دوم)
ظهور و سقوط امپراتوري هاي ميليارد دلاري
يك سبد گل
گوش كن وتفكرنماكه چه سان بايدزيست

مطالب خواندنی از منابع دیگر

حرف دهنتو بفهم چاپ پست الكترونيكي
نوشته شده توسط سپيدار   
پنجشنبه, 21 تیر 1386 23:55
تعداد بازدید :8646

کودک در حالی که چشمانش پر از اشک شده بود فریاد زد " بی شعور احمق ! " پدر هم با شنیدن این کلمات از زبان فرزندش با عصبانیت گفت " حرف دهنتو بفهم !" و اشکهای کودک سرازیر شد.

جمله جالبی است، نه؟ از مخاطب می خواهیم که مراقب صحبتهایش باشد و به او می گوییم اول فکر کن و بعد حرف بزن ، اما جالب این است که دعوت به کار نیک را از طریق الفاظی ناشایست به عمل می آوریم. الفاظی که شنیدن آن برای هیچ کس خوشایند نیست و اغلب باعث ادامه درگیری می شود.

شاید خنده دار به نظر برسد اما این یک واقعیت است که بارها و بارها در اطراف ما تکرار می شود. والدینی که با به کار بردن ناسزا می خواهند به فرزندشان بفهمانند که کار اشتباهی انجام داده ، راننده ای که با یک بوق طولانی به ماشین جلویی می فهماند که نباید راه را از او می گرفته و مدیر شرکتی که به نیت بهینه کردن امور شرکت نحوه کار کارگران خود را مسخره می کند.

آنچه مسلم است این است که به کار بردن الفاظ ناشایست تحت هیچ شرایط و با هیچ عذر و بهانه ای مناسب نیست. چون اولین ضرر آن به شخص گوینده وارد می شود. شخصیت انسانی او تنزل می کند ، پرده حجب و حیای او در حرف زدن پاره می شود و فرد به استفاده از ناسزا عادت می کند. فردی را می شناختم که در میان شوخی و خنده کلمات ناشایست زیادی استفاده می کرد و در جواب اعتراض من می گفت که او چون با دوستانش راحت است از این عبارات استفاده می کند.  به کار بردن ناسزا را نشانه صمیمیت می دانست._تعریف جدیدی از صمیمیت ! _

انسان به واسطه ناطق بودن از حیوان ممتاز شده و به داشتن قوه عقل و منطق است که به خود می بالد . اما گویا فراموش شده که قوه عقل و نطق باید در کنار هم به کار گرفته شوند. نباید اجازه داد که عواملی چون خستگی و عصبانیت باعث شوند که بدون تفکر کلماتی پشت سر هم بر زبان جاری شود. حیف نیست از این وسیله بسیار پر ارزش که خداوند در اختیارمان قرار داده استفاده مفید نکنیم؟

 صحبتهایی که با محبت آمیخته باشد به راحتی قلب هر انسانی را جذب می کند و تاثیر می گذارد. مسلماً معلمی که با محبت و احترام با دانش آموزان خود صحبت کند بهتر می تواند به اهداف آموزشی خود دست پیدا کند.

همه از درختی که میوه و ثمر دارد تعریف و تمجید می کنند ولی درخت بی ثمر فقط به درد سوختن می خورد. ثمر انسان هم اعمال و اخلاق پسندیده و گفتار پاک و طاهر است. کلامی که از آلودگی گفتار زشت پاک  و به ذکر خیر مشغول باشد. دردمندی را همدردی کند و اشکی را پاک نماید. لبخندی را بر لبی بنشاند و مضطربی را آسوده خاطر سازد. این روش، شایسته بشر است و این، طریق لایق روح پاک انسانی.

دیگر ذهن خلاق شما می ماند و روشهایی که از طریق آن می توان به استفاده از کلمات شایسته عادت کرد. امید آن که در این مسیر به جایی برسید که اطرافیان ، تشنه هم کلام شدن با شما باشند تا با کلام پر محبتتان روحشان راسيراب كند.

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
nasim |1386-8-30 13:51:52
موضوع خوبی را مطرح کردی متاسفانه بعضی ها که
البته کم نیستند در حرف زدنشان به اینکه از چه
کلماتی استفاده می کنند خیلی توجه نمیکنند

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

اعلانات

1-آدرس سایت: http://www.javanim.org 

 

همچنين خود جوانان عزيز بايد در پرورش و اصلاح مفاهيمي كه به نظرشان ناقص يا نادرست است اقدام كنند؛ البته با رعايت ادب و احترام نسبت به نويسنده يا هر فرد يا گروه ديگري؛ تا انشاء الله مطالبي كه مطرح مي شود آموزنده و مفيد باشد

2-ارسال عكس: دوستان عزيز مي توانندعكس هاي مناسب اين سايت را ازطريق ايميل زيربراي ما ارسال نمايند.عكس ها توسط خودشما تهيه شده باشد:

lover.loyal@gmail.com

3-مقالات وخواندني هاي مناسب رااز طريق «ارسال نوشته هاي شما» براي ما ارسال نماييد.درج يك خواندني از منبعي ديگر در اين سايت به معناي تأييد صحت آن مطلب يا تأييد منبع آن نيست؛ بلكه هدف، صرفاً توجه به مواردي است كه ممكن است وجود داشته باشد و استمداد از افكار و ايده هاي جوانان در جهت رفع مشكلات احتمالي و استفاده از امكانات و موقعيت هاي مثبت اجتماعي

 

4- لطفاً مقالات و مطالب خواندنی خود را که مناسب این سایت می دانید از طریق گزینه ی ارسال مطالب فوق برای ما ارسال دارید تا در سایت منتشر گردد و مورد استفاده ی همه ی کاربران قرار گیرد. 

5-مطالب جوانیم و نظرات و دیدگاه های دوستان را از طریق صفحه ی فیس بوک جوانیم با آدرس زیر دنبال نمایید:

facebook.com/javanim 

oruspu numarasi canli sohbet numaralari sohbet hatlari telefonda sohbet telefonda sex sohbet numaralari arac muayene dava sorgulama trafik ceza sorgulama isimden numara sorgulama bilinmeyen numaralar