آمار سایت

مندرجات : 721
تعداد نمایش مندرجات : 8852449
بازديدکنندگان : 7139319

قسمتهای سایت

مقالات شما
خواندنیها

عضویت در خبرنامه

چگونه مي توان راه درست انجام دادن هر كاري را پيدا كرد ؟ چاپ پست الكترونيكي
جمعه, 25 شهریور 1384 11:32
تعداد بازدید :7740

ما در زندگي شخصي خود بايد تصميمات زيادي بگيريم ، از تصميمات كوچك گرفته ، مثل اينكه امروز ظهر ناهار چه بخوريم ، تا تصميمات بزرگ ، مثل اينكه چه شغلي انتخاب كنيم .در زندگي اجتماعي نيز تصميمات زيادي گرفته مي شود ، از تصميمات كوچك گرفته ، مثل اينكه در ميدان شهر چه گلي بكاريم ، تا تصميمات بزرگ مثل اينكه بودجه كشور را چگونه تنظيم كنيم .اما تصميم گيري كار دشواري است و حتي تصميمات كوچك ماهم ممكن است پيامدهاي پيش بيني نشده مهمي داشته باشد . چطور حقيقت را پيدا كنيم ؟ چطور مطمئن شويم كه تصميم درستي گرفته ايم ؟

  جستجوي حقيقت يا تحقيق-روشي است كه مدتهاست دانشمندان به آن دست يافته اند و با بكار بردن همين روشها است كه علوم اينقدر پيشرفت كرده اند . چرا ما نيز در زندگي شخصي و اجتماعي خود، از همين روش كه اعتبار آن به اثبات رسيده است، استفاده نكنيم ؟ بسياري از افراد و جوامع اين كار را كرده اند و بسيار هم موفق بوده اند؛ پس بياييدماهم اين روش را بياموزيم و به كار بريم .

    به گفته گاستون باشلار ، فيلسوف فرانسوي ، هر تحقيقي سه مرحله دارد : گسستن و ساختن و سنجيدن .*

  منظور از گسستن غلبه بر پيشداوري هاست . بايد باورهاي قبلي خود را درباره موضوع مورد تحقيق كنار بگذاريم تا بتوانيم منصفانه به دنبال حقيقت بگرديم . به اين منظور بايد به دنبال سابقه تحقيق باشيم ؛ يعني با كساني كه در اين موضوع تجربه اي دارند مشورت كنيم و نوشته هايي را كه در اين موضوع موجودند، مطالعه و بررسي كنيم .

   مرحله بعد ساختن است ، يعني بر اساس نتايج بررسي خود در مرحله قبل، پاسخي براي سؤال خود مي يابيم و نظري به ذهنمان مي رسد كه بر اساس آن مي توانيم روش كار و عمليات اجرايي و نتايج احتمالي را پيش بيني كنيم .

   مرحله سنجيدن ، مقايسه نظر با واقعيت است ؛ يعني اثبات درستي يا نادرستي نظريه از راه تجربه .

   در انجام هر كاري و گرفتن هر تصميمي نيز؛ همين سه مرحله بايد طي شود :

ابتدا بايد منابع مربوط به موضوع مورد نظر را دقيقأ بررسي كنيم . هر چه بيشتر اين منابع را بررسي كنيم ، بيشتر با جنبه هاي مختلف موضوع و ديدگاههاي مختلف درباره آن، آشنا مي شويم و ذهنمان وسعت بيشتري مي يابد . نظريات علمي و ديني و تجربيات افراد ، همه در اين مرحله به كار مي آيد .

   مرحله بعد ، مرحله اصلي تصميم گيري است ؛ يعني تعيين هدف و برنامه ريزي براي رسيدن به آن . تمام كساني كه تصميم مذكور به آنان مربوط مي شود بايد در اين مرحله شريك باشند و به توافق برسند تا برنامه كار كاملأ براي همه روشن باشد و همه بدانند چه سهمي به عهده دارند .

   مرحله بعد ، مرحله عمل است . تصميم اجرا مي شود و نتايج حاصل از عمل با اهدافي كه در مرحله قبل داشتيم مقايسه مي گردد تا ميزان موفقيت معلوم شود . اين كار بايد مرحله به مرحله صورت گيرد تا در صورت لزوم اصلاحاتي در برنامه قبلي اعمال شود .

  بر طبق روش علمي ،حقيقت هيچ چيز از ابتدا معلوم نيست و حقيقت مطلق هم هرگز دست يافتني نيست  . در جريان چرخه مشورت ، مطالعه ،تفكر و عمل است كه مي توان به حقيقت نزديك شد . نه تنها هرگز نمي توان از ابتدا در مورد راه درست مطمئن بود ، بلكه هرگز نمي توان اطمينان يافت كه بهترين راه چيست ؛ اما مي توان اطمينان داشت كه به اين ترتيب بهترين كاري را كه در حد توانمان بوده است انجام داده ايم - وهمين است كه مهم است.

                                               

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
fereshte |1387-4-25 16:45:54
sallam.kheyli khubo kamel bool..merc

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

اعلانات

1-آدرس سایت: http://www.javanim.org 

 

همچنين خود جوانان عزيز بايد در پرورش و اصلاح مفاهيمي كه به نظرشان ناقص يا نادرست است اقدام كنند؛ البته با رعايت ادب و احترام نسبت به نويسنده يا هر فرد يا گروه ديگري؛ تا انشاء الله مطالبي كه مطرح مي شود آموزنده و مفيد باشد

2-ارسال عكس: دوستان عزيز مي توانندعكس هاي مناسب اين سايت را ازطريق ايميل زيربراي ما ارسال نمايند.عكس ها توسط خودشما تهيه شده باشد:

lover.loyal@gmail.com

3-مقالات وخواندني هاي مناسب رااز طريق «ارسال نوشته هاي شما» براي ما ارسال نماييد.درج يك خواندني از منبعي ديگر در اين سايت به معناي تأييد صحت آن مطلب يا تأييد منبع آن نيست؛ بلكه هدف، صرفاً توجه به مواردي است كه ممكن است وجود داشته باشد و استمداد از افكار و ايده هاي جوانان در جهت رفع مشكلات احتمالي و استفاده از امكانات و موقعيت هاي مثبت اجتماعي

 

4- لطفاً مقالات و مطالب خواندنی خود را که مناسب این سایت می دانید از طریق گزینه ی ارسال مطالب فوق برای ما ارسال دارید تا در سایت منتشر گردد و مورد استفاده ی همه ی کاربران قرار گیرد. 

5-مطالب جوانیم و نظرات و دیدگاه های دوستان را از طریق صفحه ی فیس بوک جوانیم با آدرس زیر دنبال نمایید:

facebook.com/javanim 

oruspu numarasi canli sohbet numaralari sohbet hatlari telefonda sohbet telefonda sex sohbet numaralari arac muayene dava sorgulama trafik ceza sorgulama isimden numara sorgulama bilinmeyen numaralar