آمار سایت

مندرجات : 721
تعداد نمایش مندرجات : 8800594
بازديدکنندگان : 7091863

قسمتهای سایت

مقالات شما
خواندنیها

عضویت در خبرنامه

جوان وهدف زندگي چاپ پست الكترونيكي
دوشنبه, 12 دی 1384 12:21
تعداد بازدید :7231

يكي از مشكلات جوانان نداشتن هدفي متعالي و روحاني است. هدف مقصد و منزلي است كه هر فردي در اثر سعي و تلاش بدانجا خواهد رسيد و هر گاه منازل متعددي را با موفقيت پشت سر نهد نشانه آن است كه در جهت كمال، رو به رشد و ترقي است.

   هدفي كه تعيين مي گردد، بايد متعالي و داراي روح و انگيزه باشد، به شخص اميد بدهد، او را تشويق نمايد و همچنين او را در مقابل مشكلات محكم و مقاوم كند. زماني كه هدف از تعالي و روحانيت برخوردار باشد فرد با لذت و عشق و سرور راه مقصد را طي خواهد كرد. براي هر كاري در زندگي بايد هدف داشت. بدون هدف شخص سرگردان و حيران است؛ به مانند كسي كه بر سر سه راهي قرار گرفته است و نمي داند چه كار بكند و در نتيجه قادر نخواهد بود برنامه ريزي مناسبي براي خود داشته باشد. وجود هدف به انسان و به زندگي او جهت مي بخشد و مسير حيات او را مشخص مي سازد.

       هدف دو نوع است: يكي مادي و ديگري معنوي. هر دو خوبند اگر كه با هم باشند. براي رسيدن به هدف روحاني مي توان از هدف مادي استفاده نمود. در حقيقت وجود اسباب مادي به جهت فوز به هدف معنوي لازم و ضروري است. اگر چنانچه شخص فقط متوجه هدف مادي باشد، ديري نمي گذرد كه خسته و دلسرد و نااميد مي گردد. چرا كه هدف مادي فقط در اين دنيا وجود دارد و در همين عالم وجودش لازم است و فاني و زودگذر است. اما هدف روحاني به خاطر انگيزه قوي روحاني كه در خود دارد باعث مي شود كه فرد به راه خود در مسير كمال ادامه دهد و خستگي و سختي راه را، عين رحمت و آسايش بداند.

    اكثر جوانان در حال حاضر يا هدفي را دنبال نمي كنند و به ناچار به هر سمت و سويي مي روند و يا متمسك به اهداف مادي زودگذر هستند. نمونه هايي را ذكر خواهم كرد كه شاهدي بر اين موضوع است:

   اگر سفري كوتاه به بازارها، پاساژها، خيابانها و پاركهاي شهر خود داشته باشيم، در آن مكانها نفوس جواني را مشاهده خواهيم كرد كه هر يك به كاري مشغولند ولي در واقع هدف از انجام كارهايشان را نمي دانند.

   چنانچه سري به مغازه هاي پوشاك و آرايشگاهها بزنيم جواناني را مي بينيم كه در جستجوي لباسهاي مد روز و آرايش جديد مو و صورت هستند و در اين مورد از يكديگر سبقت گرفته و يا به يكديگر فخر مي فروشند و يا آنكه از بدست آوردن چنين لباسها و آرايشها خوشحال و مسرورند.

   در پاركها گروهي از جوانان را خواهيم ديد كه وقت بيشتري از روز يا شب را به جهت تفريح و سرگرمي در آنجا مي گذرانند. اما آيا تمسخر ديگران و يا انجام شوخي هاي زشت و ناپسند و يا روابط نادرست دخترها و پسرها در پارك، مي تواند تفريح و سرگرمي به حساب آيد؟

  صداي بلند ضبط صوت، همراه با صداي دست زدن و خنده و جيغ و فريادي كه از برخي منازل دور و نزديك اطرافمان مي شنويم، حاكي از جمع دوستانه تعدادي جوان است كه تصميم گرفته اند هر شب ساعاتي از وقت خود را كه تا نيمه شب به طول مي انجامد، دور هم باشند تا به گفته خودشان خوش باشند و خوش بگذرانند.

   در خيابانها و كوچه هاي شهر، ماشينها و موتورهايي با سرعت زياد از جلوي ديدگانمان مي گذرند كه رانندگان آنها باز جواناني هستند كه به قول خودشان عشق ماشين و موتور دارند و چه بسا كه اين عمل آنها ممكن است جان خودشان و جان ديگران را در معرض خطر قرار دهد. وقتي از آنها پرسيده مي شود چرا با سرعت زياد رانندگي مي كنيد و چرا در خيابانها تك چرخ مي زنيد و ويراج مي دهيد؟ در پاسخ مي گويند: ما جوان هستيم؛ شور و هيجان داريم، مي خواهيم شاد باشيم، تا ابد كه جوان نخواهيم ماند؛ پس از اين فرصت استفاده مي كنيم تا خوش باشيم و برخي ديگر اظهار مي دارند با اين عمل احساس غرور و قدرت مي كنند. آيا در اين افكار و نظرات و در اين اعمال مي تواند نشاني از وجود هدفي والا و متعالي باشد؟

    وسيله جالب توجهي كه بسياري از جوانان را به سوي خود كشانده و روح و افكار آنها را تسخير كرده، كامپيوتر است. بارها از همسايگان و از آشنايان شنيده ايم و در روزنامه ها خوانده ايم كه چه تعداد از جوانان و حتي كودكان مورد سحر اين جعبه جادويي قرار گرفته اند و به جاي اينكه از اين وسيله در جهت مناسب و درستي استفاده شود فقط از آن براي بازي هاي خشن و چت هاي بيفايده استفاده مي گردد و همينطور براي ورود به انواع سايت هايي كه ارزشهاي اخلاقي و انساني را ناديده گرفته و فرد را تشويق به انجام امور ناشايسته اي مي نمايد كه مخالف عفت و عصمت است. اين دوستان جوان ما با چه هدف و انگيزه اي پشت ميز كامپيوتر نشسته و مشغول كار با آن مي شوند؟

   بسياري از دوستان جوان خود را مي بينيم كه يا خانواده خود را ترك گفته يا در حال مبارزه با والدين خود هستند و علت اين جنگ و جدال عشق است. فقط با يك نگاه و يك نظر عاشق دختر و يا پسري مي شوند و فورأ تصميم به ازدواج مي گيرند؛ در حاليكه اين عشق هاي زودگذر و فاني حاصلي جز طلاق و يا تولد كودكاني بي سرپرست نخواهد بود. آيا فكر نمي كنيد اين افراد به خاطر عدم آگاهي از هدف ازدواج دچار شكست و نااميدي در زندگي خانوادگي خود مي شوند؟ ممكن است علت اين معضلاتي كه بيان شد مختلف باشد؛ مثلأ تبليغات، تجمل پرستي، عدم تربيت صحيح جوانان و عدم روابط صحيح والدين با اعضاي جوان خانواده شان و... ولي علتي كه بيشتر نمايان و آشكار است، بي هدفي و سرگرداني جوانان ما است كه سبب شده در گردابي بزرگ فرو روند.

    اين هدف متعالي و روحاني چيست كه زندگي يك جوان را متحول كرده ، آن را در مسير پيشرفت و كمال قرار مي دهد. آن هدف، هدف از خلقت و آفرينش است؟ كه متأسفانه به فراموشي سپرده شده است و كسي نمي داند چرا به اين عالم آمده و چه كار بايد انجام دهد وچه مسئوليتي دارد.بنابراين جوان ناآگاه از اين هدف، نااميد و سرگردان به دنبال آمال و اعمالي مي رود كه فايده اي براي او ندارد، جز آنكه مدت كوتاهي او را از مشكلات و غم و اندوه دور كند و بدين ترتيب عمرش را سپري كند؛ بدون آنكه اثر و ثمري از خود به جاي بگذارد. عرفان و عبادت حق و عمل به اوامر الهي هدفي بس متعالي است كه هر فرد انساني بايد نقطه نظرگاهش آن باشد تا همواره بتواند با تأييدات الهي و راهنماييهاي حق راه مستقيم را طي نموده و منحرف نشود واز نردبان ترقي صعود كند. در اينصورت است كه با شوق و رغبت از زندگي در اين دنيا خوشحال شده و از ثانيه هاي دوران جواني خود به نحو احسن استفاده خواهد كرد.

   خداوند بخشنده هدف را براي ما تعيين نموده است و حتي روشها و راههاي رسيدن به آن را به ما نشان داده است و براي حركت به سوي آن هدف ، انگيزه ي عشق و محبت به حق را ضروري دانسته است تا ما به سر منزل مقصود برسيم. تا زماني كه اين هدف را نشناسيم در اين دنياي پر تلاطم قادر نخواهيم بود به رشد و كمال برسيم. با شناخت و آگاهي از هدف از خلقت بهتر و آسان تر مي توان مسير زندگي خود را مشخص كرد، دراين صورت هر شخصي مي داند كه كار و تحصيلات و آرزوها و ازدواج او چه هدفي رابايد دنبال كند.

   من فكر مي كنم وجود يك طرح وبرنامه حساب شده براي نوجوانان، بعضي از مشكلات اين قشراز جامعه را حل خواهدكرد؛ طرحي كه به نيازهاي خاص آنان توجه كند و همچنين راه ترقي و تعالي روحاني و مادي را به آنان نشان دهد و شوق خدمت را در قلوبشان ايجاد كند و بصيرت و بينش جديدي به آنها دهد و نور اميد را در قلب آنان بتاباند و هدف از خلقت را برايشان بيان نمايد.

    جوان داراي قواي بسياري است ، او پر شور و فعال است، خلاق و مبتكر است و اگر هويت روحاني خود را بيابد و بشناسد چنان جوش و خروشي مي نمايد كه سبب پيشرفت جامعه و عالم خواهد شد.

                                                                                           

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

اعلانات

1-آدرس سایت: http://www.javanim.org 

 

همچنين خود جوانان عزيز بايد در پرورش و اصلاح مفاهيمي كه به نظرشان ناقص يا نادرست است اقدام كنند؛ البته با رعايت ادب و احترام نسبت به نويسنده يا هر فرد يا گروه ديگري؛ تا انشاء الله مطالبي كه مطرح مي شود آموزنده و مفيد باشد

2-ارسال عكس: دوستان عزيز مي توانندعكس هاي مناسب اين سايت را ازطريق ايميل زيربراي ما ارسال نمايند.عكس ها توسط خودشما تهيه شده باشد:

lover.loyal@gmail.com

3-مقالات وخواندني هاي مناسب رااز طريق «ارسال نوشته هاي شما» براي ما ارسال نماييد.درج يك خواندني از منبعي ديگر در اين سايت به معناي تأييد صحت آن مطلب يا تأييد منبع آن نيست؛ بلكه هدف، صرفاً توجه به مواردي است كه ممكن است وجود داشته باشد و استمداد از افكار و ايده هاي جوانان در جهت رفع مشكلات احتمالي و استفاده از امكانات و موقعيت هاي مثبت اجتماعي

 

4- لطفاً مقالات و مطالب خواندنی خود را که مناسب این سایت می دانید از طریق گزینه ی ارسال مطالب فوق برای ما ارسال دارید تا در سایت منتشر گردد و مورد استفاده ی همه ی کاربران قرار گیرد. 

5-مطالب جوانیم و نظرات و دیدگاه های دوستان را از طریق صفحه ی فیس بوک جوانیم با آدرس زیر دنبال نمایید:

facebook.com/javanim 

oruspu numarasi canli sohbet numaralari sohbet hatlari telefonda sohbet telefonda sex sohbet numaralari arac muayene dava sorgulama trafik ceza sorgulama isimden numara sorgulama bilinmeyen numaralar