توانسانی یاشیطان؟ چاپ
دوشنبه, 23 مهر 1386 11:44
تعداد بازدید :5342

وقتی بعد از افطار می نشینی پای تلویزیون به ذهنت هم خطور نمی کند که قرار است تا چند دقیقه بعد شیطان جلوی چشمت ظاهر شود و در قالب یک انسان عادی غیب شود و تغییر قیافه دهد. البته هیچ کس منکر وجود شیطان نمی شود. چه که اگر شیطانی وجود نداشت این همه گناه بزرگ و کوچک هم رخ نمی داد، ولی نکته مهم این است که این شیطان کجاست؟ چه شکلی است؟ کی ظاهر می شود؟ و چگونه باید او را تشخیص داد؟

ظاهر شدن شیطان ارتباط مستقیم با نحوه عمل و تفکر ما دارد. ما خودمان شیطان را صدا می زنیم. راستش را بخواهید از جای دوری هم نمی خواهد بیاید. زمزمه هم که بکنیم می شنود. چون شیطان چیزی جز نفس امّاره خودمان نیست. این که شیطان فرشته ای بد ذات است که از خداوند سرپیچی نموده و از درگاه خدا اخراج شده و این که عهد کرده تا ابد انسان ها را فریب دهد داستانی نمادین است که سال ها پیش، و در حد فهم مردم آن زمان گفته شده، تا مراقب باشند و به وسوسه های این دنیا آلوده نشوند.

اما خوب می دانیم که انسان مختار است و حق انتخاب دارد. این خود انسان است که تصمیم می گیرد در راه صحیح قدم گذارد یا از بیراهه رود. شاید بعضی عوامل محیطی در این تصمیم دخیل باشند و به عبارتی "او را گول بزنند"، اما نهایتاً این خود انسان است که با استفاده از عقل و قلبش دست به انتخاب می زند. دور شدن او از خداوند یا نزدیکی او به حق، نتیجه مستقیم اعمال اوست. اگر در راه مستقیم به سمت خداوند استقامت کند و در برابر لغزش ها خودش را کنترل کند بیشتر و بیشتر به خداوند نزدیک می شود و اگر در برابر شیطان وجودش تسلیم شود و دل به لذت ها و خوشی های این دنیا سپارد و روحش را فراموش کند، آن قدر از رحمت خداوند فاصله می گیرد که از هزار بار سوختن در آتش، عذاب آورتر خواهد بود، گرچه ممکن است در این دنیا متوجه زحمت و عذاب این دوری نشود اما زمانی که پرده های زمینی از جلوی چشمش برداشته شود حقیقت را در می یابد. زمانی که برای پشیمانی دیر است.

ای کاش قلب ما با آلودگی های این جهان کدر نشده باشد تا بتوانیم تشخیص دهیم که در شاهراه حق و حقیقت هستیم یا به کج راهه گمراهی وارد شده ایم. نکته اصلی این است که هر کسی در این راه باید خودش چشم به جاده داشته باشد و مراقب باشد که به بیراهه نرود. صحیح نیست که از دیگری بخواهیم مراقب باشد و خودمان با خیال آسوده بخوابیم. چون شاید زمانی که بیدار شدیم خودمان را در بیابان حسرت تک و تنها بیابیم! و بازگشت برایمان مشکل باشد.حقیقت را باید با چشم خودمان ببینیم نه با چشم دیگری.

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
سپیدار |1386-8-15 15:47:18
جرویس عزیز از لطفی که نسبت به مقاله داشتی بی
نهایت ممنونم. پیام پرمهرت مرا سرشار از شادی
نمود. موفق و پیروز باشی
jervis  - ali bood |1386-8-11 14:42:56
اگر در برابر شیطان وجودش تسلیم شود و دل به
لذت ها و خوشی های این دنیا سپارد و روحش را
فراموش کند، آن قدر از رحمت خداوند فاصله می
گیرد که از هزار بار سوختن در آتش، عذاب آورتر
خواهد بود، kheili ali bood man asheghe in ghesmatesham......albate
bebakhshid man ye khoorde dir nazar midam chon taze ba site shoma ashna shodam

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."