آمار سایت

مندرجات : 721
تعداد نمایش مندرجات : 8800607
بازديدکنندگان : 7091876

قسمتهای سایت

مقالات شما
خواندنیها

عضویت در خبرنامه

مقاله های ارسالی

لزوم وجود اديان
در اصطلاحاتي كه به كار مي بريم دقت كنيم
دروغ فتنه انگيز
پرتو اميد
جواهر وجود انسان
درد دل
ارزش زندگي و جنگ
قاچاقچي بيداردل
حيات نسل جوان ازديدگاه اخلاقي
چرا نماز می خوانیم؟
دین و علم
علم حقيقي
شاه کلید موفقیت
تجمل : راحتی یا اسارت؟
کدام مهمترین بود؟
نظري به توافق علم و دين
علم به تنهايي؟
یک اتفاق ساده
آسمانهانشانه ی بزرگی من است...
محبت
اکسیر
وحدت ادیان، امّا چگونه ؟
آیا علم می تواند خلاء روحانی ما را پر کند ؟
آمال
مهرجانان
نور رو پيدا كرديد؟
شيك بپوشيم اما....
دین و دنیای جدید
آرسنال 6- لیورپول3
شهرخالي است زعشاق
توانسانی یاشیطان؟
شعرفاصله
دین گریزی
درزيرآفتاب
خودتان بخوانید
به نام دوست دارانسان ها
سياست و پرسشهاي يك جوان-2
مهرانورازآن کشوردرخشید
نهایت ظلمت وبدایت نور
ردپا
همچون خدا
زندگی شیرین است
پائیز
ازکجاآمده ام ، آمدنم بهرچه بود؟
یگانه پرستی در دیانت بهایی
گفتگويي باخودم درايام صيام
راه حقیقت
رازونياز
قانون سوم نيوتن يامسيح؟
عشق آفرينان لحظه ها

مطالب خواندنی از منابع دیگر

انديشه در مورد ازادي چاپ پست الكترونيكي
پنجشنبه, 18 مرداد 1386 02:59
تعداد بازدید :5790

هدف نهايي هر انساني در زندگي اين است كه آزاد باشد. ما آفريده شده‌ايم تا، با استفاده از توانايي استدلال و تفكّر، حقّ انتخاب داشته باشيم. "آزادي" در امر بهائي چيست؟

در تجربهء شخصي‌ام كه سعي مي‌كردم مفهوم آزادي در امر بهائي را بفهمم، به اين نتيجه رسيدم كه لذّات كوچك در زندگي من عبارت از آزادي نيست. اين آزادي‌اي نيست كه حضرت بهاءالله بشارتش را داده‌اند.

شروع كردم به تجزيه و تحليل خواسته‌ها و آرزوهايم. متوجّه شدم آنچه كه تصوّر مي‌كردم براي من شادي و خوشبختي به ارمغان مي‌آورد – مانند خانه‌اي با تمام اثاثيه يا اتومبيلي نو – فقط لذّات زودگذري هستند كه دير نمي‌پايند بخصوص اگر بنا به دلايل خودخواهانه در طلبشان بوده باشم. البتـّه اين بيداري سبب شد شعلهء نياز به يافتن حقيقت در من روشن شود.

متوجّه شدم كه جوهر آزادي حقيقي آگاهي از نيازهاي نوع بشر و بعد شركت در فرايند انقلابي اصلاح عالم است.

وقتي متوجّه اين قضيه شدم، اشتياق به مادّيات ناگهان اهمّيتش را در نظرم از دست داد. آنها مرا به سوي آزادي حقيقي رهنمون نمي‌شدند. امّا چطور مي‌توانم و مي‌خواهم اين سطح از آگاهي را حفظ كنم؟

طبيعتاً، بايد پايه و شالودهء روحاني نيرومندي در عهد و پيمان داشته باشم و به اين وسيله تعهّدي قوي را احساس كنم كه با مجسّم ساختن حقايق بنيادي و احكام امر مبارك در وجود خود، آنها را به نمايش بگذارم. امّا اصلاً چه قوّه‌اي مي‌تواند محرّك آن باشد و مرا برانگيزد؟

وقتي شرح حيات قهرمانان و اعضاء خالص و مخلص امر محبوبمان را مي‌خوانم، يك جنبه از زندگي آنها است كه بيش از هر وجه ديگري مي‌درخشد: خدمت به امر و خدمت به عالم انساني. شور و شوق مداوم آنها از آگاهي مستمرّ به لزوم خدمت به عالم انساني سرچشمه مي‌گرفت.

امّا، براي خدمت به عالم انساني، احبّاي مؤمن و مخلص خدا مي‌دانستند و درك مي‌كردند كه هر وجهي از زندگي آنها بايد طريق الهيِ زيستن را منعكس كند. بدون اين تأثير و تأثّر متقابل، كه در آثار مباركه به وضوح ذكر شده، ما به امكانات "عالم ادني" محدود مي‌شويم و بنده و بردهء تمايلات حيواني باقي ميمانيم:

از جمله تعاليم حضرت بهاءالله حرّيّت انسان است كه به قوّهء معنويّه از اسيري عالم طبيعت خلاص و نجات يابد... (مكاتيب عبدالبهاء، ج3، ص107)

مي‌توانم نبودِ آزادي روحاني را ببينيم كه اطراف ما را گرفته و به صورت مادّه‌گرايي آشكار، زياده‌روي ديوانهوار در ثروت و فقر و در تعصّبات ظالمانه در ميان مردم ظاهر شده است. از آنجا كه خداوند ما را دوست دارد، به ما حقّ انتخاب مي‌دهد تا به اوهام و ظنون بچسبيم يا در مسير آزادي حقيقي كه خدمت به امر الهي است قدم برداريم.

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
farzadini  - اوه آي ميك ا استيوپيد ميستيك |1386-5-21 13:24:37
ديس كامنت از ريليتد فور دي ادر بلاگ...ايم
ساري !!!
farzadini  - درباره آتش نشاني |1386-5-21 13:21:00
جالب بود... مي دونستيد آتش نشان ها در امريكا
صاحب ارجمند ترين شغل هستند... حتي بيشتر از
وكلا .. پزشكان و معلمين .

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

اعلانات

1-آدرس سایت: http://www.javanim.org 

 

همچنين خود جوانان عزيز بايد در پرورش و اصلاح مفاهيمي كه به نظرشان ناقص يا نادرست است اقدام كنند؛ البته با رعايت ادب و احترام نسبت به نويسنده يا هر فرد يا گروه ديگري؛ تا انشاء الله مطالبي كه مطرح مي شود آموزنده و مفيد باشد

2-ارسال عكس: دوستان عزيز مي توانندعكس هاي مناسب اين سايت را ازطريق ايميل زيربراي ما ارسال نمايند.عكس ها توسط خودشما تهيه شده باشد:

lover.loyal@gmail.com

3-مقالات وخواندني هاي مناسب رااز طريق «ارسال نوشته هاي شما» براي ما ارسال نماييد.درج يك خواندني از منبعي ديگر در اين سايت به معناي تأييد صحت آن مطلب يا تأييد منبع آن نيست؛ بلكه هدف، صرفاً توجه به مواردي است كه ممكن است وجود داشته باشد و استمداد از افكار و ايده هاي جوانان در جهت رفع مشكلات احتمالي و استفاده از امكانات و موقعيت هاي مثبت اجتماعي

 

4- لطفاً مقالات و مطالب خواندنی خود را که مناسب این سایت می دانید از طریق گزینه ی ارسال مطالب فوق برای ما ارسال دارید تا در سایت منتشر گردد و مورد استفاده ی همه ی کاربران قرار گیرد. 

5-مطالب جوانیم و نظرات و دیدگاه های دوستان را از طریق صفحه ی فیس بوک جوانیم با آدرس زیر دنبال نمایید:

facebook.com/javanim 

oruspu numarasi canli sohbet numaralari sohbet hatlari telefonda sohbet telefonda sex sohbet numaralari arac muayene dava sorgulama trafik ceza sorgulama isimden numara sorgulama bilinmeyen numaralar