زن ومردكدام تصوير؟ چاپ
نوشته شده توسط شيوا-الف   
يكشنبه, 07 مرداد 1386 01:02
تعداد بازدید :5778

ما ایرانیان سالهاست که  با جهان جدید ایده ها و دستاوردها یش کمابیش آشنا شده ایم.  

یکی از این دستاوردها که از این آشنائی با غرب حاصل آمده فمنیسم است . 

فمنیسم در مقابل مردسالاری قد علم نموده است. مرد سالاری که در واقع سه مؤلفه رادر نظردارد، 1_اساساً زن را فرومایه تر از مرد می شمارد.2_سلسله امتیازات حقوقی و قانونی برای مرد قائل می شود .3_پدر تعیین کننده نسب است.

با نگاهی گذرا به ادیان می توان گفت در تمام ادیان سلف دیدگاه ها تماماً مرد سالارانه ا ست و آن نیزبر حسب مقتضیات زمان و تحت تأثیر از فرهنگ زمانه بیان شده است.

ولی تفاوت در زیست روان و فیزیک بدنی از نظر فمنیست ها دلیل تفاوت ارزشها نیست .فمنیستها معتقدند آنچه غیر انسانی و ناعادلانه است، تفاوت فرصتهاست میان مرد وزن. فمنیستها به دو نکته تأکید دارند و آن این است که تعریف زن چیست؟ و تلقی مردان از زنان چیست ؟ 

آنان به زنانه نگری معتقدند یعنی با دید زنانه به جهان نگاه کردن؛  ومعتقدند اگر تا حال مردان به جهان نگاه می کردند و آنرا با دید خود تعریف و تفسیر می نمودند،  حال وقت آن رسیده که زنان با دید خود جهان و حتی کتب آسمانی را تعریف و تفسر نمایند . 

فمنیستها باید به این مؤلفه نیز توجه نمایند که تلقی خود زنان از خودشان چیست؟و آیا اگر به اعتقاد فمنيستها به جهان از منظر زنانه نگاه شود، مسائل زنان در دنیای امروزی حل می گردد؟ 

اگر در سابق جهان با دید مردانه تفسیر و تحلیل می شد؛ و اگر امروزه با دید زنانه نگریسته و تحلیل شود؛ اگر در قبل مردسالاری حاکم بوده بنابر این امروز زن سالا ری حاکم خواهد شد .آیا باز وضعیت تفاوتی خواهد کرد ؟ 

زنان واجد همه قوای فکری مردان هستند و نمی توان گفت که زن در تکوین و فیزیک بدنی با مردان یکی هستند؛ حتماً در خلقت تفاوت موجود است، ولی این تفاوت نمی تواند تفاوت ارزشها و حقوق را بنیان نهد؛ زیرا مرد وزن در قوای فکری برابرند و اگر زنان تعلیم و تربیت کافی ببینند و در یک موقعیت اجتماعی مساوی قرار یابند، استعدادهای آنان ظهور خواهد یافت . 

این مسلم است که در زن ظهورعقل و مهارت فطری و صفات روحانی چون محبت و خدمت از مردان شدید تر است و اگر به زنان فرصت مساوی داده شود، این صفات ظاهر و بارز خواهد شد؛ پس باید زنان مصممانه و جدی وارد میدان شوند، از فرصتها استفاده نمایند و بر تلقی های موجود تأثیر گذارند؛ بلکه باید اعتدال، حتی در نگرشها رعایت شود. اگر نگرش مردانه و زنانه معتدلانه با هم همسان و همسو گردند، آنگاه تعاریف نیز معقول خواهد شد .به فرموده بیت العدل اعظم :سعادت و خوشبختی نوع انسان موقعی حاصل می گردد که رجال و نساء، خود را باهم هماهنگ سازند و به یک اندازه با هم پیشرفت نمایند، زیرا هر کدام کامل کننده و یار و مدد کار یکدیگر ند . 

تنها تغییر نگرشهابه این که زن عالم را از دیدگاه خود بنگرد و در این بین نیز تضادی بین دو جنس حاصل شود، مطلبی را حل نخواهد کرد؛ بلکه زنان عقب ماندگی خود را باید عملاً جبران نمایند تا مردان بفرموده حضرت عبدالبها اذعان به قابلیت و اکتسابات ایشان نمایند  . آنگاه زنان در عرصه های اجتماعی و اقتصادی وفرصتهای آموزشی این تصور غلط را که جنس ضعیف هستند را از اذهان پاک نمایند و امتیازات خاصی را برای خود بوجود آورند و قابلیتهای خود را بارور سازند تا احساس برتری طلبی و احساس حقارت در هر دو جنس از بین برود وتغییرات اساسی در احساسات وتفکر هر دو ایجاد شود ؛ آنگاه زنان نیز تلقی مثبتی از خود خواهند داشت . 

مردان در برخی قوی  و صفات برتر از زنان هستند و زنان در برخی دیگر. این دو قوی و صفات  اگر به نحو احسن ممزوج به یکدیگر گردند، آنگاه جهانی در نهایت کمال خواهیم داشت. پس فقط نباید به تعاریف صرف بسنده کرد؛ بلکه با ارائه دادن تعاریف درست، و عملی ساختن آن در تمام عرصه های زندگی، و به حاشیه نکشاندن آن، آنگونه که امروزه شاهد آن هستیم، مي توانیم نقش مؤثروواقعي  زنان را معرفی کرده بنمایانیم .

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
سپیدار  - وتغییرات اساسی در احساسات وتفکر هر دو ای |1386-6-13 01:38:25
به نظر من این جمله مقاله خیلی اساسی بود. خیلی
خوب می شود که این تغییر اساسی سریعتر رخ بدهد
تا جلوی خشونت و نابرابری ها گرفته شود.
مطمئناً زندگی در چنین دنیایی هم برای زنان
بهتر خواهد بود و هم برای مردان ( والبته برای
بچه ها)
نسیم بوستان |1386-5-12 07:20:05
تحقیق دقیق و سیر منطقی؛ از نوشته شما مقاله
ای بسیار دلنشین و قوی پدید آورده که حتی
مردسالاران را ؛ اگر هنوز منقرض نگردیده
باشند ؛ به فرو آوردن سر تسلیم وادار
مینماید.مترصد خواندن مقالات دیگر سما هستم .

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."