زنگ خطر انقراض برای 800 گونه به صدا درآمد چاپ
خواندنیها
دوشنبه, 15 آبان 1385 19:06
تعداد بازدید :5597

ريچارد بلک
خبرنگار امور محيط زيست بی بی سی

پژوهشگران نقشه نقاطی در جهان که زيستگاه حيوانات و گياهانی است که با خطر قريب الوقوع انقراض مواجه هستند را تهيه کرده اند.

اين فهرست که با مشارکت وسيع گروه های هوادار محيط زيست تهيه شده است نزديک به 800 گونه را که به گفته فعالان در صورت عدم اتخاذ تدابير فوری به زودی ناپديد خواهند شد شامل می شود.

اکثر اين گونه ها تنها در يکی از اين نقاط، عمدتا در نواحی استوايی، زيست می کنند.

محققان با انتشار مقاله ای در نشريه "اقدامات آکادمی ملی علوم" گفتند که حفاظت از برخی از اين نقاط سالانه تنها کمتر از هزار دلار هزينه بر می دارد.

استوارت بوچارت، مدير هماهنگی برنامه گونه های جهانی در موسسه "BirdLife International" که از جمله يکی از گروه های تهيه کننده اين گزارش است گفت: "محافظت از اين مجموعه نقاط تنها کاری نيست که بايد بکنيم؛ اما اگر آنها را حفاظت نکنيم شکی نيست که منقرض خواهند شد."

هدف: به صفر رساندن موارد انقراض

گروه های حاضر در اين ائتلاف که شامل 13 موسسه مختلف است تحت عنوان "ائتلاف برای به صرف رساندن موارد انقراض" (AZE) فعاليت می کنند.

آنها به کمک پايگاه داده های خود فهرست 595 نقطه در جهان را که حاوی دست کم يکی از گونه های طبقه بندی شده به عنوان "در معرض خطر" يا "به شدت در معرض خطر" است تهيه کرده اند.

هر کدام از اين نقاط يا تنها زيستگاه گونه های اين فهرست است يا حاوی 95 درصد جمعيت آن گونه خاص.

برخی از اين نقاط حاوی تنها يک گونه از اين جانوران در معرض خطر است.

794 گونه يادشده شامل پرندگان، پستانداران، دوزيستان، درختان سوزنی و برخی از خزندگان هستند.

اکثريت اين نقاط مهم در نواحی استوايی زمين و اکثرا در کشورهای درحال توسعه قرار دارند.

اين نقاط عموما در مناطقی واقع هستند که تراکم جمعيت انسانی آنها بالاست؛ تنها اقليتی از آنها تحت حفاظت کامل قرار دارند.

هزينه حفاظت

جان فا، مدير علوم حفاظت از محيط زيست در گروه "حيات وحش دورل" (Durrell Wildlife)، کار کردن با بوميان را کليد موفقيت برای نجات گونه های در معرض خطر می داند.

وی به بی بی سی گفت: "استراتژی ما تنها اين نيست که بر حيوانات تمرکز کنيم بلکه همچنين همکاری با جوامع محلی است تا کاری برای امرار معاش آنها کرده باشيم."

ائتلاف گروه های حامی محيط زيست، "ای زی ای"، هزينه سالانه حفاظت از هر يک از اين 595 نقطه مهم را حساب کرده و نتيجه گرفته است که اين هزينه طيف بسيار وسيعی از 470 دلار گرفته تا 3 ميليون و 500 هزار دلار را می پوشاند.

اما عليرغم هزينه سنگين نگاهداری از برخی از اين نقاط، استوار بوچارت خوشبين است که دست کم برخی از آنها را می توان به درستی محافظت کرد.

وی گفت اين موضوع که اين گونه ها به تنها يک زيستگاه محدود هستند استدلالی بسيار قدرتمند برای عموم مردم است، بنابراين آنها احتمالا مايل به کمک برای حفاظت از آنها خواهند بود.

وی افزود: "نمی توان دانست يا پيش بينی کرد که برای اين گونه ها چقدر وقت باقی مانده است؛ اما مسلما اگر اين نقاط تحت حفاظت قرار نگيرد طی چند دهه آينده از ميان خواهند رفت."

منبع 

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."