آمار سایت

مندرجات : 721
تعداد نمایش مندرجات : 8800515
بازديدکنندگان : 7091784

قسمتهای سایت

مقالات شما
خواندنیها

عضویت در خبرنامه

ايرانی ها با اس ام اس چه می کنند؟ چاپ پست الكترونيكي
يكشنبه, 08 بهمن 1385 01:35
تعداد بازدید :7656
يکشنبه 14 ژانويه 2007 - 24 دی 1385 - آرش بهمنش -خبرنگار در تهران
"اين اس ام اس، جنبه ورزشی داشت و تنها برای اين بود که از جايت بلند شوی و تحرک داشته باشی." پريسا که با شنيدن صدای زنگ اس ام اس، از جا پريده بود، با عصبانيت موبايلش را سر جايش می گذارد.

پريسا روزانه بيش از بيست پيام کوتاه دريافت می کند که ۵ يا ۶ تای آن، انواع جوک است؛ اما خودش زياد اهل فرستادن جوک نيست "از ميان جوک های رسيده، اگر موردی باشد که خيلی باهاش حال کنم، برای يکی دو نفر از دوستانم هم می فرستم."

بقيه اس ام اس های او حرف های عادی روزانه و سوال و جواب های دوستانه است.

مونا دختر ۱۸ ساله ای که در يک خوابگاه دانشجويی در شهری با فاصله ۴ ساعت از محل اقامت خانواده اش درس می خواند، می داند که قبض تلفنش را خودش بايد پرداخت کند. "يک ماه کمتر است که موبايل دارم. با حجم تلفن و اس ام اسی که من دارم، حتم دارم قبض تلفنم بالای ۵۰ هزار تومان بياد."

سپهر، نوجوان ۱۵ ساله، از ۵ سال پيش موبايل داشته و درباره هزينه اس ام اس هايش می گويد: "قبض تلفنم ۷۰ هزار تومان می آيد که ۲۰ – ۲۵ هزار تومانش اس ام اس است. البته خودم می دونم که زياد است."

دانيال ۱۷ ساله که ۶ ماه است تلفن تاليايش (تلفن اعتباری) به معمولی تبديل شده، درباره آخرين قبض موبايل خود می گويد: "آخرين قبضی که برايم آمد و مربوط به ۴ ماه می شد، ۸۰ هزار تومان بود. البته دقت نکردم چقدرش اس ام اس بود، ولی بايد زياد باشد."

تلفن های تاليا، از چندی پیش، به عنوان تلفن های اعتباری در اختيار کسانی قرار گرفت که نمی خواهند يا نمی توانند خط تلفن همراه دايمی تهيه کنند. اين خطوط، اعتبار مشخصی دارند و پس از به اتمام رسيدن اعتبارشان، بايد دوباره خريداری شوند.

سارا هم که بعد از گذشت سه سال از خريد موبايلش، اخيرا مقدار اس ام اس هايش زياد شده، می گويد: "طی چند ماه اخير، يک بار ۴۶ هزار تومان فقط پول اس ام اس هايم شد. آخرين بار هم ۲۰ هزار تومان برای اس ام اس پرداخت کردم. قبلا که کمتر اس ام اس می زدم، ۱۰ هزار تومان پولش می شد."

نوشين، از سوم راهنمايی موبايل داشته، اين روزها برای کار کردن با موبايل، حساب و کتاب دارد: "هر دوماه، 20 هزار تومان فقط پول اس ام اس هايم می آيد. برای هر پيام کوتاه، حدود ۱۳ تومان هزينه دريافت می کنند. اگر متن يک اس ام اس زياد شود، دو تا حساب می کنند؛ در اين موارد، نوشته ام را خلاصه می کنم."

مرتضی که چهل سالی دارد، کمتر از نيمی از هزينه موبايلش مربوط به اس ام اس می شود: "۳۰ هزار تومان کل قبض موبايلم می آيد که ۱۰ تا ۱۵ هزارتای آن اس ام اس است. اما در سال قبل که اوضاع مالی ام بهتر بود، ۷۰ هزار تومان پول تلفن می آمد که حداقل ۴۰ هزارتای آن اس ام اس بود. در آن زمان، هفته ای يک پيام کوتاه می فرستادم . الان به ماهی يک پيام اکتفا کرده ام."

زهرا ۴۵ ساله، که رييس دفتر مدير عامل يک شرکت خدماتی است، درباره هزينه های اس ام اس می گويد: "به مبلغش توجه نکرده ام، ولی فکر نمی کنم بيشتر از ۵ هزار تومان شده باشد."

چت کردن با موبايل

"صبح که از خواب بيدار می شوم، به همکلاسی هايم اس ام اس می زنم که کجايند؟ سر کلاس می آيند يا نه؟ کلاسمان طبقه چندم است؟ و گاهی هم تفريحی با يک نفر شروع می کنم به چت کردن و اس ام اس بازی ام، طولانی می شود. جوک هم برايم می آيد، اما من زياد جوک نمی فرستم." اين ها را نوشين می گويد. برای او موبايل، جزيی از زندگی روزانه اش شده است.

سارا هم بيشترين هزينه موبايلش مربوط به چت با دوستانش است: "جوک نمی فرستم، برای همين زياد هم جوک به دستم نمی رسد. اس ام اس دنباله دار (که بايد جواب بدهی و بعد برای فرد ديگری بفرستی) يا جواب نمی دهم يا اگر جواب بدهم، برای کسی نمی فرستم. بيشتر از همه با اس ام اس، چت می کنم."

پريسا چند ماهی است که برای صرفه جويی در هزينه تلفن همراهش، بيشتر ارتباطش با دوستانش را از طريق اس ام اس برقرار می کند و حرف هايش را با چت کردن می زند: "جوک خيلی نمی فرستم، البته روزی ۴، ۵ تا جوک برايم می آيد. من بيشتر سوالاتی را که می خواهم از دوستانم بپرسم، از اين طريق می پرسم. گاهی هم که به هر دليلی دوست ندارم با کسی حرف بزنم يا عصبانی ام، از اس ام اس استفاده می کنم. اس ام اس های دنباله دار را هم جواب می دهم، اما برای کسی نمی فرستم."

مونا هم تفريح شب های خوابگاهش اس ام اس بازی است: "خودم بيشتر جوک می فرستم، هر چه وقيح تر هم باشد، بيشتر حال می کنم. اس ام اس غير از جوک هم زياد برايم نمی آيد."

زهرا، بيشتر از همه برای کارهای روزانه و اداری اش از اس ام اس استفاده می کند: "با مديرم، بيشتر از طريق SMS ارتباط دارم. هر دو ماه شايد ۴ تا جوک هم بفرستم."

مرتضی که مدير عامل يک شرکت است، هر ماه علاوه بر اس ام اس های کاری و تنظيم قرارهای اداری، يک پيام کوتاه هدفمند هم می فرستد: "شنبه اول هر ماه يک پيام انتخاب می کنم و برای فهرست افرادی که در موبايلم دارم، می فرستم. اين اس ام اس ها بيشتر برای اين است که به ياد آدم ها باشم و به تعبيری پيام عشق من به آن هاست."

او خودش زياد جوک نمی فرستد: "کسانی هستند که برايم جوک بفرستند. اس ام اس دنباله دار هم گاهی برايم می آيد، ولی الان ديگر کمتر جواب می دهم، اگر هم جواب بدهم، برای کسی نمی فرستم."

دانيال ۱۷ ساله، در باره محتوای اس ام اس هايی که می فرستد، می گويد: "چت می کنم، شوخی می کنم و سر به سر دوستانم می گذارم، جوک هم می فرستم."

اس ام اس های ماندگار

زهرا، که دو فرزند دختر دارد، درباره اس ام اس های خاطره انگيزی که دريافت کرده می گويد: "وقتی بچه هايم، پيام می فرستند و قربون صدقه ام می روند، از همه بيشتر برايم جذاب است."

مرتضی از شبی ياد می کند که تا حدود دو ساعت بی وقفه اس ام اس دريافت می کرد: "يک شب اس ام اسی به دستم رسيد که در آن نوشته شده بود، امروز، روز جهانی دزدی است. اگر بخواهی چيزی از من بدزدی، چه می دزدی؟ من هم آن را برای دوستانم فرستادم. تا دو ساعت داشتم جواب هايی که برايم آمده بود را می خواندم و می خنديدم؛ يکی نوشته بود ماشين ات را، يکی خنده ات را و ۲۰، ۲۵ تا جواب ديگر."

او درباره ارسال اس ام اس های هدفمندش می گويد: "فرستادن اس ام اس های ماهانه ای که ارسال می کنم، شايد دو روز طول بکشد؛ چون Send to all نمی کنم. بلکه يکی يکی اسامی تمام افرادی را که در فهرست نام های داخل موبايلم هستند، انتخاب می کنم، آن ها را در ذهنم مجسم می کنم و بعد می فرستم."

او آخرين اس ام اسی را که برايش آمده است، اس ام اسی درباره بابا نوئل عنوان می کند: "اگر بابا نوئل باشی، چی در جورابم می گذاری؟"

ولی نوشبن، هر بار به اس ام اس، فکر می کند، ياد پيش شماره ۰۰۵ که چهارپنج رقمی است، می افتد: "هر بار اين شماره را می بينم، حرصم در می آيد. يک نوع اس ام اس تبليغاتی است و چون خودم هيچ وقت اين اس ام اس ها را نمی خوانم، از ارسال آنها هم شاکی می شوم."

پريسا از کسی تعريف می کند که خودش ابداع کننده يکی از اس ام اس هايی است که در موبايل ها می چرخند: "يکی از بچه های دانشگاه يک اس ام اس ساخته بود، به اين مضمون که فکر کن يک جعبه مداد رنگی داری و می خواهی من را بکشی، با چه رنگی می کشی؟ بعد از يک ماه، همين اس ام اس، برای خودش آمده بود. خودم هم اين اس ام را برای ۱۲ نفر فرستادم، ده نفرشان گفتند با رنگ صورتی."

سپهر از اس ام اسی که خودش ساخته بود، می گويد: "با پرانتز عکس ساختم و فرستادم. يک بار هم جوک ناجوری را به اشتباه برای يک دختر فرستادم؛ تا يک هفته ولم نمی کرد که منظورت چی بود و برای چی اين جوک را برای من فرستادی؟"

دانيال هم تجربه ساخت اس ام اس را برای ديگران دارد: "يک بار در مورد معلم ادبياتمان اس ام اس ساختم. اين معلممون، سوتی زياد داشت، از جمله اين که وقتی شعر معنی می کرد، هيچ ربطی به خود شعر و قبل و بعدش نداشت. اس ام اسی رو که ساختم، برای ناظم مدرسه مون هم فرستادم."

اس ام اس برای همه

نوشين که حدود ۳۰ اسم در Phone book موبايلش دارد، درباره اين که تا حالا برای همه اين افراد به صورت يک جا اس ام اسی را فرستاده يا نه، می گويد: "من Send to all نمی کنم، دلم نمی آد اين قدر پول بابت اس ام اس بدم، اگر هم بخواهم اين کار را انجام بدم، قبلش بايد ببينم دارم برای چه کسی يا کسانی اس ام اس می فرستم."

سارا هم از گزينه Send to all استفاده نمی کند: "کسانی در ليستم هستند که نمی توانم برايشان هر پيامی را بفرستم." فهرست اسامی موجود در موبايل او هم شامل ۳۰ نفر می شود.

پريسا بيشتر نگران است که اس ام اس اش برای چه کسانی می رود، فهرست اسامی موجود در موبايل او نزديک ۲۰۰ نفر است. اما مونا که خيلی وقت نيست با موبايل کار می کند، اين دغدغه را ندارد: "جوک و اس ام اس های باحال از آسمون می رسه، من هم برای همه ۲۰ – ۳۰ نفر دوستانم که اسامی شان در موبايلم هست، می فرستمشان."

ولی سپهر برای اس ام اس بازی هايش گروه جداگانه ای را در موبايلش تعريف کرده است. اگر هم بخواهد پيامی را برای خارج از اين اسامی بفرستد، نام آن ها را از ميان فهرست ۱۰۰۰ تايی موجود در موبايلش جستجو می کند.

دانيال هم گرچه فقط ۶۰ – ۷۰ اسم در موبايلش دارد، اما می گويد: "جوک هايی که برايم می آيد را برای همه دوستانم نمی فرستم، بسته به طرفم، انتخابشون می کنم و بعد می فرستم." او چندان خوش شانس نيست: "دو بار گوشی ام را دزديدند و هر بار همه شماره ها و اسامی دوستانم از حافظه گوشی ام پاک شدند."

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
مونا  - مونا |1387-10-9 10:40:56
سلام خوبی
نيلوفر  - نظر |1387-9-23 01:30:54
من روزانه شايد بيشتر از 50 اس ام اس ميفرستم
قبض موبايلم هميشه بالاي 40 مياد تازه رفتم
سركار خودم پولشو ميدم ديگه نگران نيستم كه
موبايلم قطع بشه

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

اعلانات

1-آدرس سایت: http://www.javanim.org 

 

همچنين خود جوانان عزيز بايد در پرورش و اصلاح مفاهيمي كه به نظرشان ناقص يا نادرست است اقدام كنند؛ البته با رعايت ادب و احترام نسبت به نويسنده يا هر فرد يا گروه ديگري؛ تا انشاء الله مطالبي كه مطرح مي شود آموزنده و مفيد باشد

2-ارسال عكس: دوستان عزيز مي توانندعكس هاي مناسب اين سايت را ازطريق ايميل زيربراي ما ارسال نمايند.عكس ها توسط خودشما تهيه شده باشد:

lover.loyal@gmail.com

3-مقالات وخواندني هاي مناسب رااز طريق «ارسال نوشته هاي شما» براي ما ارسال نماييد.درج يك خواندني از منبعي ديگر در اين سايت به معناي تأييد صحت آن مطلب يا تأييد منبع آن نيست؛ بلكه هدف، صرفاً توجه به مواردي است كه ممكن است وجود داشته باشد و استمداد از افكار و ايده هاي جوانان در جهت رفع مشكلات احتمالي و استفاده از امكانات و موقعيت هاي مثبت اجتماعي

 

4- لطفاً مقالات و مطالب خواندنی خود را که مناسب این سایت می دانید از طریق گزینه ی ارسال مطالب فوق برای ما ارسال دارید تا در سایت منتشر گردد و مورد استفاده ی همه ی کاربران قرار گیرد. 

5-مطالب جوانیم و نظرات و دیدگاه های دوستان را از طریق صفحه ی فیس بوک جوانیم با آدرس زیر دنبال نمایید:

facebook.com/javanim 

oruspu numarasi canli sohbet numaralari sohbet hatlari telefonda sohbet telefonda sex sohbet numaralari arac muayene dava sorgulama trafik ceza sorgulama isimden numara sorgulama bilinmeyen numaralar