ايران در ليست کشورهای 'دشمن اينترنت' چاپ
پنجشنبه, 18 آبان 1385 10:35
تعداد بازدید :5061
15:09 گرينويچ - سه شنبه 07 نوامبر 2006 - 16 آبان 1385

سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارش اخير خود از ايران به عنوان يکی از 13 کشوری که به آنها لقب 'دشمنان اينترنت' داده، نام برده، اما در عين حال نوشته است که برخورد با وبلاگ نويسان در اين کشور به نظر بهبود پيدا کرده است.

 در اين گزارش که روز سه شنبه 7 نوامبر (16 آبان ماه) منتشر شده، نويسندگان وضعيت سانسور اينترنت در ايران را بررسی کرده و نوشته اند که در سال 2006 بيشترين سانسور در مورد مطالب و وب سايت هايی صورت گرفته که مسائل مربوط به حقوق زنان را پيگيری می کرده اند.

گردآورندگان اين گزارش همچنين وضعيت فيلترينگ در ايران را سختگيرانه تر از گذشته ارزيابی کرده و نوشته اند که در حال حاضر حدود 10 ميليون سايت در اين کشور مسدود شده که بخش عمده آنها سايت های پورنوگرافیک، سياسی و برخی سايت هايی است که به مسائل مذهبی می پردازند.

گزارشگران بدون مرز برخورد با وبلاگ نويسان را تنها نمونه رو به بهبود در کارنامه سال 2006ايران در زمينه سانسور اينترنت ذکر کرده و آورده است: "در حالی که در سال 2005 ميلادی حدود بيست وبلاگ نويس زندانی شده بودند، در حال حاضر تنها آرش سيگارچی در بند باقی مانده است."

در اين گزارش همچنين به تصميم اخير دولت ايران برای ممنوع کردن اينترنت پرسرعت اشاره شده است.

مقام های مسئول در ايران ماه گذشته اعلام کردند که شرکت های خدمات اينترنتی حق ندارند به مشتريان خطوط با سرعت انتقال اطلاعات بيش از 128 کيلو بيت در ثانيه ارايه دهند.

گزارشگران بدون مرز در توضيح دلايل احتمالی اين اقدام نوشته است: "ممکن است مسئولين نگران وارد آمدن فشار بيش از حد بر شبکه بسيار ضعيف اينترنتی ايران بوده اند، اما اين احتمال نيز می رود که دولت ايران می خواسته دسترسی کاربران را به محصولات فرهنگی غربی همچون فيلم و موسيقی محدود کند."

گردآورندگان اين گزارش به غير از ايران، نام دوازده کشور ديگر از جمله عربستان سعودی، کره شمالی، بلاروس، ازبکستان، ويتنام، و چين را هم در ليست 'دشمنان اينترنت' قرار داده اند.

مصر کشوری است که در ليست امسال گزارشگران بدون مرز به دليل "بازداشت و آزار و اذيت شماری از وبلاگ نويسان" اضافه شده است.

از سوی ديگر سه کشور نپال، ليبی و مالديو از سوی گزارشگران بدون مرز بدليل نداشتن زندانی اينترنتی از آغاز سال 2006 و برداشته شدن محدوديت های دسترسی به اينترنت، از ليست کشورهای 'دشمن اينترنت' خارج شده اند.

منبع

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."