آمار سایت

مندرجات : 721
تعداد نمایش مندرجات : 8852564
بازديدکنندگان : 7139434

قسمتهای سایت

مقالات شما
خواندنیها

عضویت در خبرنامه

موفقيت در تبديل سلول های پايه به سلول های بدوی بدن چاپ پست الكترونيكي
سه شنبه, 09 آذر 1378 00:00
تعداد بازدید :6673

آنيا ليچتاروويچ
خبرنگار علمی بی بی سی

دانشمندان در آمريکا از پيشرفتی در تحقيقات به روی سلول پايه استخراج شده از جنين انسان خبر داده اند که نهايتا می تواند به پرورش ارگان های مختلف بدن در آزمايشگاه منجر شود. 

اين دستاورد گام بسيار مهمی در توسعه شيوه های معالجاتی نوين برای بيماری های جدی که دانشمندان سال ها با آن فاصله دارند به حساب می آيد.

نتيجه اين مطالعه در نشريه "نيچر بيوتکنولوژی" منتشر شده است.

سلول های پايه استخراج شده از جنين انسان از توانايی بالقوه برای بدل شدن به کليه انواع سلول های بدن برخوردارند.

همين خصلت سلول های پايه است که آنها را در زمينه توسعه شيوه های معالجاتی نوين برای بيماری ها تا اين اندازه جذاب می سازد.

اما بازآفرينی "آغازگرهای" بيولوژيکی که باعث تبديل سلول های پايه به بافت های مختلف بدن شود برای پژوهشگران دشوار بوده است.

اکنون دانشمندان در آمريکا موفق شده اند سلول های پايه جنينی را طوری دستکاری کنند که به نوعی سلول بدوی به نام "اندودرم" بدل شود.

اندودرم (endoderm) مرکزی ترين لايه جنين حيوانات (از جمله انسان) است که در جريان رشد جنين به دستگاه گوارش، دستگاه تنفسی و ساختارهای مرتبط با آنها بدل می شود.

تکنيک اين گروه از محققان به قدری کارآمد بوده است که توانستند تقريبا تمامی سلول های پايه جنينی را که در اين آزمايش به کار گرفته شد به اندودرم تبديل کنند.

اين فرآيند در توسعه اعضای مختلف بدن مانند لوزالمعده، کبد و ريه نقش حياتی بازی می کند و معالجه به کمک سلول های پايه جنينی را يک قدم به واقعيت نزديکتر می سازد.

اين دستاورد همچنين ممکن است به دانشمندان امکان دهد سلول های پايه جنين انسانی را به سلول های جايگزين که می تواند در درمان ديابت يا از کار افتادگی کبد به کار آيند تبديل کنند.

منبع

  

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

اعلانات

1-آدرس سایت: http://www.javanim.org 

 

همچنين خود جوانان عزيز بايد در پرورش و اصلاح مفاهيمي كه به نظرشان ناقص يا نادرست است اقدام كنند؛ البته با رعايت ادب و احترام نسبت به نويسنده يا هر فرد يا گروه ديگري؛ تا انشاء الله مطالبي كه مطرح مي شود آموزنده و مفيد باشد

2-ارسال عكس: دوستان عزيز مي توانندعكس هاي مناسب اين سايت را ازطريق ايميل زيربراي ما ارسال نمايند.عكس ها توسط خودشما تهيه شده باشد:

lover.loyal@gmail.com

3-مقالات وخواندني هاي مناسب رااز طريق «ارسال نوشته هاي شما» براي ما ارسال نماييد.درج يك خواندني از منبعي ديگر در اين سايت به معناي تأييد صحت آن مطلب يا تأييد منبع آن نيست؛ بلكه هدف، صرفاً توجه به مواردي است كه ممكن است وجود داشته باشد و استمداد از افكار و ايده هاي جوانان در جهت رفع مشكلات احتمالي و استفاده از امكانات و موقعيت هاي مثبت اجتماعي

 

4- لطفاً مقالات و مطالب خواندنی خود را که مناسب این سایت می دانید از طریق گزینه ی ارسال مطالب فوق برای ما ارسال دارید تا در سایت منتشر گردد و مورد استفاده ی همه ی کاربران قرار گیرد. 

5-مطالب جوانیم و نظرات و دیدگاه های دوستان را از طریق صفحه ی فیس بوک جوانیم با آدرس زیر دنبال نمایید:

facebook.com/javanim 

oruspu numarasi canli sohbet numaralari sohbet hatlari telefonda sohbet telefonda sex sohbet numaralari arac muayene dava sorgulama trafik ceza sorgulama isimden numara sorgulama bilinmeyen numaralar