آمار سایت

مندرجات : 721
تعداد نمایش مندرجات : 8852551
بازديدکنندگان : 7139421

قسمتهای سایت

مقالات شما
خواندنیها

عضویت در خبرنامه

احتمال داشتن فرزندان دوقلو برای زنان مسن تر بيشتر است چاپ پست الكترونيكي
دوشنبه, 15 آبان 1385 19:18
تعداد بازدید :6894

مطالعه تازه ای در هلند نشان می دهد احتمال آنکه مادران مسن تر دوقلو آبستن شوند بيشتر است زيرا بدن آنها در مقايسه با زنان جوانتر برای توليد چند تخمک به طور همزمان در يک سيکل قاعدگی آمادگی بيشتری دارد.

به گفته محققان مرسوم شدن معالجات بارداری به خودی خود نمی تواند نرخ تولد دوقلوهای غيرهمانند را توضيح دهد.

پژوهشگران دانشگاه ورايا در آمستردام روند رشد فوليکول (کيسه ای که تخمک در آن توليد می شود) در بيش از 500 زن را مطالعه کردند تا دريابند چرا بيش از يک تخمک با کيفيت خوب در بدن زنان مسن تر توليد می شود.

نتايج اين مطالعه در نشريه "توليدمثل انسانی" چاپ شده است.

دوقلوهای همانند زمانی به وجود می آيند که يک تخمک بارور دو قسمت شده و به دو جنين تبديل می شود، اما دوقلوهای غيرهمانند از ابتدا حاصل دو تخمک بارور شده جداگانه هستند.

دوقلوهای غيرهمانند تقريبا سه چهارم کل دوقلوها را تشکيل می دهند.

در يک سيکل عادی قاعدگی، ترشح "هورمون محرک فوليکول" (FSH) باعث بلوغ يک فوليکول حاوی تخمک در تخمدان می شود. اين فرآيند به گونه ای کنترل می شود که وقتی فوليکول به اندازه کافی رشد کرد، سطح توليد "اف اس اچ" افت می کند.

تقويت هورمونی

دانشمندان هلندی رشد و توسعه فوليکول را در 959 سيکل طبيعی قاعدگی در زنان مورد مطالعه تحليل کردند.

همه آنها به دليل ناباروری يا ناتوانی خفيف مرد در بارور کردن آنها تحت معالجه از طريق تلقيح "درون زهدانی" بودند. در اين روش اسپرم مستقيما در رحم کاشته می شود.

پژوهشگران متوجه شدند که رشد فوليکولیِ تخمدانیِ چندگانه - که در آن طول چند (در مقابل يک) فوليکول از 14 ميليمتر بيشتر بود - در 105 زن روی داد.

از اين 105 زن تنها پنج نفر زير 30 سال داشتند، 45 نفر 30 تا 35 ساله بودند و 55 نفر بقيه بيش از 35 سال داشتند.

غلظت "اف اس اچ" به تناسب سن افزايش می يابد، حالا چه رشد فوليکولی در زن يگانه باشد چه چندگانه.

اما زنانی که فوليکول های چندگانه توليد کردند مقدار بيشتری از اين هورمون در بدنشان بود.

در دوره سنی 38 سالگی تا 48 سالگی که آخرين مهلت زمانی برای باردار شدن به حساب می آيد، غده هيپوفيز بيشتر و بيشتر "اف اس اچ" توليد می کند تا رشد يکی از معدود فوليکول های باقی مانده قابل دوام را تحريک کند.

مطالعه دانشگاه ورايا نشان داد که در برخی زنان ميزان "اف اس اچ" همچنان بالا و بالاتر می رود به طوری که از حد لازم برای گذاشتن يک تخمک تجاوز می کند.

در اکثر موارد اين وضع به بارداری چندگانه (دوقلو يا چندقلو) نمی انجامد زيرا شمار فوليکول های باقی مانده حاوی تخمک های با کيفيت خوب بسيار کم است.

اما اگر دو يا چند فوليکول با تخمک هايی دارای کيفيت خوب موجود باشد، در آن صورت امکان وقوع همزمان تخمک گذاری دوگانه يا چندگانه وجود خواهد داشت که احتمال تولد دوقلو يا چندقلو را افزايش می دهد.

منبع

 

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

اعلانات

1-آدرس سایت: http://www.javanim.org 

 

همچنين خود جوانان عزيز بايد در پرورش و اصلاح مفاهيمي كه به نظرشان ناقص يا نادرست است اقدام كنند؛ البته با رعايت ادب و احترام نسبت به نويسنده يا هر فرد يا گروه ديگري؛ تا انشاء الله مطالبي كه مطرح مي شود آموزنده و مفيد باشد

2-ارسال عكس: دوستان عزيز مي توانندعكس هاي مناسب اين سايت را ازطريق ايميل زيربراي ما ارسال نمايند.عكس ها توسط خودشما تهيه شده باشد:

lover.loyal@gmail.com

3-مقالات وخواندني هاي مناسب رااز طريق «ارسال نوشته هاي شما» براي ما ارسال نماييد.درج يك خواندني از منبعي ديگر در اين سايت به معناي تأييد صحت آن مطلب يا تأييد منبع آن نيست؛ بلكه هدف، صرفاً توجه به مواردي است كه ممكن است وجود داشته باشد و استمداد از افكار و ايده هاي جوانان در جهت رفع مشكلات احتمالي و استفاده از امكانات و موقعيت هاي مثبت اجتماعي

 

4- لطفاً مقالات و مطالب خواندنی خود را که مناسب این سایت می دانید از طریق گزینه ی ارسال مطالب فوق برای ما ارسال دارید تا در سایت منتشر گردد و مورد استفاده ی همه ی کاربران قرار گیرد. 

5-مطالب جوانیم و نظرات و دیدگاه های دوستان را از طریق صفحه ی فیس بوک جوانیم با آدرس زیر دنبال نمایید:

facebook.com/javanim 

oruspu numarasi canli sohbet numaralari sohbet hatlari telefonda sohbet telefonda sex sohbet numaralari arac muayene dava sorgulama trafik ceza sorgulama isimden numara sorgulama bilinmeyen numaralar