آمار سایت

مندرجات : 721
تعداد نمایش مندرجات : 8681231
بازديدکنندگان : 6979282

قسمتهای سایت

مقالات شما
خواندنیها

عضویت در خبرنامه

نقش کلیدی تلفن های همراه برای جوانان چاپ پست الكترونيكي
شنبه, 20 آبان 1385 15:10
تعداد بازدید :7193
دوشنبه 23 اکتبر 2006 - 01 آبان 1385

امروزه بیشتر از گذشته والدین به موبایل به عنوان ابزاری برای کنترل رفتار فرزندان می نگرند که به فرزندانشان قدرت تفکر و احساس امنیت بیشتری می دهد.

 کای ویترز از انستیتوی تحقیقات راهبرد اجتماعی بریتانیا می گوید تحقیقات نشان می دهد که با وجود نگرانی از جرائم مربوط به موبایل ، والدین می گویند جوانان با موبایل از امنیت بیشتری برخوردارند.

این تحقیق نشان می دهد که والدین معمولا هنگامی که فرزندانشان وارد دبیرستان می شوند برای آنها موبایل می خرند تا بتوانند بر آنها نظارت داشته باشند یا در موقع ضروری بتوانند با آنها تماس بگیرند.

احساس استقلال

این تحقیق همچنین نشان می دهد که داشتنن یک موبایل احساس استقلال را در جوانان افزایش می دهد و برای برنامه ریزی برای برنامه های آتی به همراه والدین و دوستان به کار می رود.

کری دویت، پژوهشگر مرکز مطالعه نوجوانان می گوید: "اگرچه تلفن های همراه جوانان را به خطر کردن تشویق نمی کند، ولی جوانان آن را به عنوان وسیله ای که به آنها انعطاف بیشتری می بخشد، نگاه می کنند."

در عمل جوانان از موبایل به عنوان وسیله ای برای چانه زنی با والدین برای دیر به خانه بازگشتن استفاده می کنند. در واقع این پژوهش نشان می دهد وقتی فرزندی صاحب موبایل می شود به این معناست که والدین او می خواهند که در این زمینه از انعطاف بیشتری برخوردار باشند.

این تحقیق همچنین نشان می دهد که دختران بیشتر از پیام های کوتاه برای اطمینان دادن به والدین شان که در امنیت به سر می برند تا پسران بهره می گیرند، آنها همچنین از پیام های کوتاه بیشتر برای ارتباط برقرارکردن با دیگران استفاده می کنند.

این تحقیق از شصت خانواده در سراسر بریتانیا با پیش زمینه های قومی متفاوت انجام شده است.

سازمان نظارت بر ارتباطات بریتانیا(Ofcom) اخیرا گزارش داده بود که 82 درصد از نوجوانان دوازده تا پانزده ساله دارای موبایل هستند در حالی که تنها49 درصد کودکان هشت تا یازده سال صاحب موبایل هستند.

هر دو گروه سنی بطور متوسط در طول هفته هشت بار تماس تلفنی برقرار می کنند و بیست و پنج پیام کوتاه می فرستند.

سیاست در ورای موبایل

تنها والدین نیستند که درصدد برقراری ارتباط با جوانان از طریق موبایل برمی آیند بلکه سیاست مداران و سازمان های مختلف نیز درصدد برقراری ارتباط با آنها از طریق عرضه پیام کوتاه به عنوان راهی برای تعامل برآمده اند.

در اواخر سال 2004 دولت بریتانیا امکان ارسال پیام برای پرسیدن سوال به نخست وزیر را از طریق"پیام به تونی" فراهم آورد.

از آن پس ابتکارات بسیاری برای درگیر کردن جوانان با سیاست از طریق موبایل صورت گرفته است.

همچنین اخیرا پروژه تماس شهروندان برای ارسال پیام ها یا ویدئوهای خود به پارلمان بریتانیا آغاز به کار کرده است.

بخشی از محبوبیت پیام های کوتاه برای جوانان از آنجا ناشی می شود که آنها به موبایل خود به عنوان بخشی از هویت خود می نگرند که وسیله شخصی و خصوصی است که به جوانان برای تحرک و برقراری ارتباط همزمان،احساس استقلال می دهد.

پیام های کوتاه وقتی مورد استفاده قرار می گیرند که صحبت کردن سخت به نظر می رسد مثلا وقتی نوجوانان نمی خواهند تلفنی صحبت کنند.

چگونگی برقراری ارتباط از طریق موبایل در جوانان با پایگاه های اقتصادی-اجتماعی متفاوت و دوست یابی و گسترش شبکه اجتماعی شان یکی از موضوعاتی است که توجه بسیاری را برانگیخته است.

استرس زایی موبایل

در همین حال یک پژوهش دیگر نشانگر رابطه بین استفاده بیش از حد از موبایل و استرس (فشار روانی) وبی قراری است.

دکتر دیوید شفیلد روانشناس از دانشگاه استافورد شایر با مطالعه 106 نفری که از موبایل استفاده می کنند دریافته است که شانزده درصد آنها مشکلات رفتاری دارند.

وی همچنین در یک تحقیق دیگر که در یک کنفرانس علمی در اسکس ارائه شد، دریافت که فشار خون در میان کسانی که بطور دائم از تلفن همراه استفاده نمی کنند کمتر است.

پژوهشگران با مطالعه بر روی 106 دانش آموز دریافته اند که شانزده درصد آن ها پس از آغاز تماس تلفنی نمی توانند سرجای خود بمانند و دائم این طرف و آن طرف می روند و یا همه حواس شان معطوف به مکالمه تلفنی می شود.

دکتر شفیلد در این تحقیق که به همایش مجمع روانشناسی بریتانیا ارائه شد نتیجه گرفته است که این مشکلات رفتاری در پی اعتیاد به استفاده از موبایل سبب ساز استرس خواهد شد.

استفاده بیش از حد از موبایل می تواند استرس زا باشد

این فرضیه با آزمایشی که بر روی 20 استفاده کننده از موبایل، پیش و پس از مکالمه تلفنی انجام شد مورد تایید قرار گرفت.

این تحقیق نشان می دهد که میزان فشار خون افراد پس از استفاده از موبایل کمتر از زمان مکالمه تلفنی بوده است.

دکتر شفیلد می گوید با وجود اهمیت موبایل در زندگی روزمره، تحقیقات نشان دهنده آن است که برخی از مردم بطرزی بی رویه از آن استفاده می کنند و این امر زندگی شخصی آنها را تحت تاثیر قرار داده است.

با این حال عرضه کنندگان خدمات موبایل می گویند که تلفن های همراه ابزاری برای رها کردن افراد از قید مکان هستند و همچنین مشتریان می توانند هر زمان که بخواهند آن را خاموش کنند.

منبع

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
امیر 20  - تامل |1387-6-20 08:47:41
جای تامل دارد که از این وسیله در جامعه خود با
سعه صدر بیشتر نگریسته و در تمامی ابعاد آن را
بررسی نماییم.
هنوز باید مقاله های دست چندم
غیر را ترجمه کرده و به عنوان یک مقاله(کپی شده
از کس دیگر) و با نبود تحلیل درست در آن
بنگریم؟
آیا موج بلوتوث های انحرافی و یا به
دام افتادن جوانان در دانشگاه و غیره همین
موبایل نبوده که شما اینقدر نقش والدین را در
آن پررنگ کرده اید (البته قصد رد کامل این بعد
را ندارم) اما شما خود اگر جا دارد با تامل
بیشتری به نقش این وسیله که با تولید انبوه در
دست بچه 1.5 ساله تا فرد 60 ساله قرار دارد
بنگرد؟! د...
عبدالله  - موبایل |1387-3-9 13:52:40
این مقاله مطالب جالبی داشت دست شما درد نکند

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

اعلانات

1-آدرس سایت: http://www.javanim.org 

 

همچنين خود جوانان عزيز بايد در پرورش و اصلاح مفاهيمي كه به نظرشان ناقص يا نادرست است اقدام كنند؛ البته با رعايت ادب و احترام نسبت به نويسنده يا هر فرد يا گروه ديگري؛ تا انشاء الله مطالبي كه مطرح مي شود آموزنده و مفيد باشد

2-ارسال عكس: دوستان عزيز مي توانندعكس هاي مناسب اين سايت را ازطريق ايميل زيربراي ما ارسال نمايند.عكس ها توسط خودشما تهيه شده باشد:

lover.loyal@gmail.com

3-مقالات وخواندني هاي مناسب رااز طريق «ارسال نوشته هاي شما» براي ما ارسال نماييد.درج يك خواندني از منبعي ديگر در اين سايت به معناي تأييد صحت آن مطلب يا تأييد منبع آن نيست؛ بلكه هدف، صرفاً توجه به مواردي است كه ممكن است وجود داشته باشد و استمداد از افكار و ايده هاي جوانان در جهت رفع مشكلات احتمالي و استفاده از امكانات و موقعيت هاي مثبت اجتماعي

 

4- لطفاً مقالات و مطالب خواندنی خود را که مناسب این سایت می دانید از طریق گزینه ی ارسال مطالب فوق برای ما ارسال دارید تا در سایت منتشر گردد و مورد استفاده ی همه ی کاربران قرار گیرد. 

5-مطالب جوانیم و نظرات و دیدگاه های دوستان را از طریق صفحه ی فیس بوک جوانیم با آدرس زیر دنبال نمایید:

facebook.com/javanim 

oruspu numarasi canli sohbet numaralari sohbet hatlari telefonda sohbet telefonda sex sohbet numaralari arac muayene dava sorgulama trafik ceza sorgulama isimden numara sorgulama bilinmeyen numaralar