آمار سایت

مندرجات : 721
تعداد نمایش مندرجات : 8681254
بازديدکنندگان : 6979305

قسمتهای سایت

مقالات شما
خواندنیها

عضویت در خبرنامه

قرص برنج چاپ پست الكترونيكي
چهارشنبه, 21 شهریور 1386 10:48
تعداد بازدید :8291
تنها طي چهار ماه گذشته بيش از 90 نفر در اثر مسموميت با قرص برنج به بيمارستان لقمان الدوله حكيم تهران مراجعه و حدود 30 درصد آنا فوت كرده اند . به گزارش ايسنا ، اين در حالي است كه با توجه به اين كه در طي سال گذشته 322 نفر دچار مسموميت با اين قرص شده بودند انتظار مي رفت با تبليغات و اطلاع رساني گسترده اي كه در خصوص خطرات اين قرص و جلوگيري از سوء مصرف آن شده بود‌،

شاهد كاهش چشمگير مسموميت با قرص برنج باشيم . مطابق آمار معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي ، ميانگين سني مسمومان مراجعه كننده به بيمارستان 25 سال بوده . حدود 80 درصد بيماران كمتر از 30 سال داشته اند . بررسي ها نشان مي دهد كه تفاوت چشمگيري بين زنان و مردان در استفاده از آن نبوده و از نظر ميزان مرگ و مير نيز اختلاف معني داري بين دو جنس ديده نمي شود . دكتر امام هادي ، معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي اظهار داشت : قرص برنج قرصي است با وزن حدود 3 گرم  با بوي سير يا ماهي گنديده است كه داراي جذب خوراكي و استنشاقي بالا و فاقد جذب پوستي است . اين قرص تركيب خطرناكي از فسفيدها ( شامل فسفسد روي ، كلسيم و بطور شايع تر فسفيد آلومينيوم ) بوده و جهت جلوگيري از آفت زدگي برنج انبار شده ، مصرف مي شود . قرص برنج همچنين جهت دفع آفات ساير غلات انبار شده و جلوگيري از كپك زدگي خوراك دام ، تنباكو و غيره نيز استفاده مي شود .

 

  • آيا " قرص برنج " همان اكستازي است ؟

وي گفت : حدود يك سال پيش به دنبال مسموميت چهار دختر دانش آموز در اثر مصرف قرص برنج و اضافه شدن قربانيان ديگر به اين مجموعه ، جمله ي غلطي بر زبان ها افتاد كه به دنبال خود اتفاق تلخي را رقم زد . اين جمل كه سهواً بيان شده بود اين بود « قرص برنج همان اكستازي است كه به تازگي و با نام جديد قرص برنج به ايران وارد شده است » . به گفته ي امام هادي ، اين جمله آغازي بود براي افزايش قربانيان ناشي از اين قرص مهلك كه با تصور واهي ايجاد لحظاتي توهم زا از آن استفاده مي كردند ، اما ئاقعيت بسيار متفاوت و دردناك است

  • واكنش اين قرص در بدن چگونه است ؟

معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي درباره ي نحوه ي تأثير اين تركيب مرگبار در بدن به ايسنا گفت : در تماس اين ماده با رطوبت ويا اسيد معده  ماده ي خطرناكي به نام " فسفيم " آزاد مي شود كه علت اصلي سمي بودن مهلك اين ماده است و هر چه اين تركيبات تازه تر باشد گاز بيشتري آزاد كرده و خطرناك تر خواهد بود . مكانيزم احتمالي اثر اين ماده مهار چرخه ي " سيتو كروم اكسيداز " يا تنفس سلولي و در نتيجه مرگ سلولي است . بنابراين دستگاه هايي نظير مغز ، قلب ، كبد و كليه كه به مقدار اكسيژن بيتري نياز دارند نسبت به اين سم حساس تر و آسيب پذير تر هستند .

  • عوارض قرص برنج چيست ؟

وي در گفت و گو با ايسنا خاطر نشان كرد : مصرف قرص برنج مي تواند عوارض شديد و كشنده اي در بر داشته باشد . براساس نتايج بدست آمده از بررسي ميمومين با اين قرص ، فسفيد ها به ويژه فسفيد آلومينيوم باعث تحريك شديد دستگاه گوارش ، اختلالات قلبي و عروقي ، كاهش فشار خون ، شوك ، آرتيمي ، نارسايي قلبي ، ادم ريوي ، اسيدوز متابوليك ، آسيب كبدي و كليوي ، كاهش پلاكت خون ، تشنج و مهايتاً كما و مرگ تا 72 ساعت پس از مصرف مي شود . به گفته ي دكتر امام هادي ، عوارض گوارشي معمولاً 5 تا 10 دقيقه پس از مصرف ايجاد شده و سپس ساير علائم ظاهر مي شود . عوارض حاد ناشي از مصرف اين قرص كه معمولاً دقايقي پس از استنشاق گاز فسفين ظاهر شده مي تواند شامل سردرد ، گيجي و خواب آلودگي شديد ، خستگي سرفه ي شديد همراه با خلط سبز رنگ ، اختلال در حركت و تكلم ، تنگي نفس ، تهوع و استفراغ ، درد معده و اسهال باشد .

  • مسموميت ناشي از خوردن اين قرص با چه علايمي بروز مي كند؟

معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي تصريح كرد : مسموميت ناشي از خوردن قرص برنج عموماً شامل تهوع و استفراغ ، درد معده ، اسهال ، تنگي نفس ، احساس سرما ، عطش فراوان ، سردر تشنج و كما است . مرگ بين 30 تا 60 درصد موارد مسموميت معمولاً در ساعات اوليه و حداكثر تا 72 ساعت بعد روي مي دهد .

  • قرص برنج در چه صورتي مرگ را به دنبال دارد ؟

دكتر هادي با بيان اينكه علائم ناشي از استنشاق مزمن آن بصورت كاهش اشتها ، كاهش وزن ، كم خوني ، شكستكي خود بخود استخوان است . به ايسنا گفت :مرگ به دنبال مصرف نيمي از قرص و يا 1/5 گرم مي تواند ايجاد شود . وي از ديگر عوارض جانبي ناشي از مصرف قرص برنج را در سيستم قلبي و عروقي ، تپش قلب ، اختلالات هدايتي قلب ، افت فشار خون ، عدم فعاليت ماهيچه ي قلب ، نارسايي احتمالي قلب و شوك از عوارض كشنده ناشي از مصرف فسفين است عنوان كرد . به گفته ي وي اين قرص در دستگاه تنفسي نيز به تنگي نفس ، تنفس ضعيف و سطحي منجر مي شود و با آسيب در دستگاه گوارش نيز فرد دچار تهوع ، درد معده و اسهال  منجر شده و در كبد زردي و در كليه نارسايي ها بروز مي كند .

  • پس از مشاهده ي علائم چه اقدامي بايد انجام داد ؟

بايد پس از مشاهده ي اولين علائم مسموم را به هواي آزاد برده تا در صورت هوشياري و مصرف خوراكي با ايجاد تهوع ، سعي در خارج كردن ماده ي سمي از معده كرده پس از شستن معده ي بيمار با چهار ليتر آب به دادن زغال فعال اقدام كنيد .

همچنين در مورد افرادي كه دچار تنگي نفس شده اند ، بايد اكسيژن رساني صورت گيرد ؛ زيرا بهبودي و زنده ماندن بيمار به درمان به موقع و نيز ميزان آسيب كليه و كبد مرتبط بوده كه وابسته به ميزان سم مصرف شده مي باشد . درمان اختصاصي بيماري تزريق سولفات منيزيم وريدي است .

 

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

اعلانات

1-آدرس سایت: http://www.javanim.org 

 

همچنين خود جوانان عزيز بايد در پرورش و اصلاح مفاهيمي كه به نظرشان ناقص يا نادرست است اقدام كنند؛ البته با رعايت ادب و احترام نسبت به نويسنده يا هر فرد يا گروه ديگري؛ تا انشاء الله مطالبي كه مطرح مي شود آموزنده و مفيد باشد

2-ارسال عكس: دوستان عزيز مي توانندعكس هاي مناسب اين سايت را ازطريق ايميل زيربراي ما ارسال نمايند.عكس ها توسط خودشما تهيه شده باشد:

lover.loyal@gmail.com

3-مقالات وخواندني هاي مناسب رااز طريق «ارسال نوشته هاي شما» براي ما ارسال نماييد.درج يك خواندني از منبعي ديگر در اين سايت به معناي تأييد صحت آن مطلب يا تأييد منبع آن نيست؛ بلكه هدف، صرفاً توجه به مواردي است كه ممكن است وجود داشته باشد و استمداد از افكار و ايده هاي جوانان در جهت رفع مشكلات احتمالي و استفاده از امكانات و موقعيت هاي مثبت اجتماعي

 

4- لطفاً مقالات و مطالب خواندنی خود را که مناسب این سایت می دانید از طریق گزینه ی ارسال مطالب فوق برای ما ارسال دارید تا در سایت منتشر گردد و مورد استفاده ی همه ی کاربران قرار گیرد. 

5-مطالب جوانیم و نظرات و دیدگاه های دوستان را از طریق صفحه ی فیس بوک جوانیم با آدرس زیر دنبال نمایید:

facebook.com/javanim 

oruspu numarasi canli sohbet numaralari sohbet hatlari telefonda sohbet telefonda sex sohbet numaralari arac muayene dava sorgulama trafik ceza sorgulama isimden numara sorgulama bilinmeyen numaralar