آمار سایت

مندرجات : 721
تعداد نمایش مندرجات : 8852476
بازديدکنندگان : 7139346

قسمتهای سایت

مقالات شما
خواندنیها

عضویت در خبرنامه

صلح بدون پيروزي چاپ پست الكترونيكي
جمعه, 26 شهریور 1389 05:23
تعداد بازدید :7500

رویکرد یونسکو به ورزش در " منشور بین المللی تربیت بدنی و ورزش " که این سازمان در سال 1978 تصویب کرد ، خلاصه شده است. طبق منشور ، " تربیت بدنی و ورزش باید در جهت گسترش روابط نزدیک تر بین جوامع و افراد و رقابت بیغرضانه ، همبستگی و برادری ، احترام و تفاهم متقابل ، و رعایت منزلت و شرافت انسان ها صورت می گیرد. "

رویکرد یونسکو به ورزش در " منشور بین المللی تربیت بدنی و ورزش " که این سازمان در سال 1978 تصویب کرد ، خلاصه شده است. طبق منشور ، " تربیت بدنی و ورزش باید در جهت گسترش روابط نزدیک تر بین جوامع و افراد و رقابت بیغرضانه ، همبستگی و برادری ، احترام و تفاهم متقابل ، و رعایت منزلت و شرافت انسان ها صورت می گیرد. "

ترویج ارزشهای اخلاقی – به ویژه مبارزه با طرد و خشونت – زیربنای این رویکرد است. منشور خواهان دسترسی همگانی به ورزش است ، خصوصاً جوانانی که به علت نقایص بدنی یا ذهنی ، زندگی در محیط نا مناسب یا فقط مونث بودن از آن محروم شده اند. یونسکو خواهان ترویج ورزش در کلیه سطوح جامعه است ، زیرا در زمانه ای که انسان ها باید در تمام طول زندگی خود آماده آموختن باشند ، ورزش به عنوان مکمل آموزش اهمیتی حیاتی می یابد. البته ، آموزش تنها به انتقال اطلاعات و آموزش محدود نمی شود ، بلکه باید نهایتاً با تحریک قدرت های فکری ، آفرینشی و ارتباطی انسان ها آنان را در جهت استفاده بهینه از زندگی فردی و اجتماعی یاری کند. باری ، ورزش ابزاری بی همتا برای نیل به این اهداف است.

فاصله بین طبقات مرفه و محروم در همه کشورها مرتباً رو به فزونی است. اما در زمین ورزش یا حتی در گوشه خیابان ، حیاط یک منزل ، گوشه یک مزرعه و در هر نقطه دیگری که برای ورزش مورد استفاده قرار گیرد ، گویی این فاصله به نحوی جادویی محو می شود. در زمین ورزش ، انسان ها به زورآزمایی و رویارویی با یکدیگر و نیز اتحاد با یکدیگر در چارچوب تیم می پردازند و سلاح های آنان صلح آمیزترین سلاح هاست : سرعت ، نیرو ، مهارت ، مقاومت و هوش. صفات مذکور هیچ ربطی به پایگاه اجتماعی افراد ندارد.

ما در جهانی خشن زندگی می کنیم. در شهرهایی که تا آینده ای نزدیک دو سوم از جامعه بشری را در خود جای می دهند ، حتی کودکان موقع ورود به زمین ورزش آکنده از حسّ خشونتی اند که محیط به آنان القا می کند. در این مورد نیز ، خشونت ، گویی بر اثر جادو از بین می رود. بار و جهت گیری منفی خشونت به اراده ای مثبت برای غلبه بر حریف تبدیل می شود ، البته نه غلبه به هر قیمت و هر وسیله ای ، بلکه غلبه ای شرافتمندانه در مبارزه ای که قوانین آن مورد پذیرش طرفین مسابقه قرار گرفته است.در اینجا ورزش به مدرسه ای بدل می شود که در آن مردم می توانند ضمن تخلیه احساسات تهاجمی خود ، بردباری و رعایت حقوق دیگران را بیاموزند و ورزشکاران در خلال ورزش به نیروهایی پی می برند که در صورت مهار نشدن ، به نحوی کورکورانه بر زندگی آنان مسلط خواهد شد.

ما در جهانی زندگی می کنیم که در آن مخاصمات ملی گرایانه ، قومی و مذهبی در حال تشدید است. نیروی ورزش در متحد ساختن افراد چنانچه گویی آنها را به هم جوش داده است ، نیازی به اثبات ندارد. این نیرو در بازی های المپیک یا جام جهانی فوتبال چنان به اوج خود می رسد که همه ما تصاویری از همبستگی هیجان انگیز آن را در حافظه داریم. لذت ما به خاطر آنکه در مقیاسی عظیم با سایر انسان ها در آن شریک می شویم ، چندین برابر افزایش می یابد. در این عصر ، هیچ رویداد اجتماعی دیگری وحدتی چنین جهانی نمی آفریند.

اما متاسفانه ورزش فقط همین نیست. ورزرش دارای ابعاد و اشکال دیگری نیز هست و تضادها و اختلافاتی نیز به آن راه می یابد. ورزشکارانی که در انظار عمومی تجلیل و تمجید می شوند همیشه آنهایی نیستند که در میدان تحسین ما را بر می انگیخته اند. در پشت صحنه ورزش که به نحوی روز افزون از آن آگاهی می یابیم انواع سوداگری و تقلب ، دوپینگ و فشارهای مختلف بر ورزشکاران رواج دارد. از دیگر وجوه منفی ورزش آن است که گاه هیجان اذهان عمومی و هواداران به میهن پرستی وحشیانه ای ختم می شود.

در کشورهای فقیر ، هنوز چهار پنجم از جوانان به تسهیلات مناسب و کافی برای ورزش دسترسی ندارند. میزان سرمایه گذاری در مسابقات ورزشی گاه چنان زیاد است که تمام اهمیت ورزش به نتیجه آن محدود و منحصر می شود و هدف وجودی ورزش به بوته فراموشی می افتد. چنین است که تعیین برندگان و بازندگان بیش از گرد آوردن ورزشکاران برای رقابتی عادلانه و قانونمند اهمیت می یابد. از این حیث ، درست در نقطه مقابل " سعادتی" قرار داریم که پل ورلن شاعر فرانسوی ، از آن به عنوان " صلحی بدون پیروزی" یاد کرده است.

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

اعلانات

1-آدرس سایت: http://www.javanim.org 

 

همچنين خود جوانان عزيز بايد در پرورش و اصلاح مفاهيمي كه به نظرشان ناقص يا نادرست است اقدام كنند؛ البته با رعايت ادب و احترام نسبت به نويسنده يا هر فرد يا گروه ديگري؛ تا انشاء الله مطالبي كه مطرح مي شود آموزنده و مفيد باشد

2-ارسال عكس: دوستان عزيز مي توانندعكس هاي مناسب اين سايت را ازطريق ايميل زيربراي ما ارسال نمايند.عكس ها توسط خودشما تهيه شده باشد:

lover.loyal@gmail.com

3-مقالات وخواندني هاي مناسب رااز طريق «ارسال نوشته هاي شما» براي ما ارسال نماييد.درج يك خواندني از منبعي ديگر در اين سايت به معناي تأييد صحت آن مطلب يا تأييد منبع آن نيست؛ بلكه هدف، صرفاً توجه به مواردي است كه ممكن است وجود داشته باشد و استمداد از افكار و ايده هاي جوانان در جهت رفع مشكلات احتمالي و استفاده از امكانات و موقعيت هاي مثبت اجتماعي

 

4- لطفاً مقالات و مطالب خواندنی خود را که مناسب این سایت می دانید از طریق گزینه ی ارسال مطالب فوق برای ما ارسال دارید تا در سایت منتشر گردد و مورد استفاده ی همه ی کاربران قرار گیرد. 

5-مطالب جوانیم و نظرات و دیدگاه های دوستان را از طریق صفحه ی فیس بوک جوانیم با آدرس زیر دنبال نمایید:

facebook.com/javanim 

oruspu numarasi canli sohbet numaralari sohbet hatlari telefonda sohbet telefonda sex sohbet numaralari arac muayene dava sorgulama trafik ceza sorgulama isimden numara sorgulama bilinmeyen numaralar