آمار سایت

مندرجات : 721
تعداد نمایش مندرجات : 8800904
بازديدکنندگان : 7092171

قسمتهای سایت

مقالات شما
خواندنیها

عضویت در خبرنامه

وبگردی با نقاب: چالش تازه کاربران اينترنت چاپ پست الكترونيكي
پنجشنبه, 11 آبان 1385 17:48
تعداد بازدید :5799

12:55 گرينويچ - شنبه 28 ژانويه 2006

يکی از مهمترين نگرانی های کاربران اينترنت مسئله حريم شخصی و مقابله با سوءاستفاده از اطلاعات است.

در کشورهای پيشرفته اين نگرانی ها اغلب به حوزه امور مالی، تبليغاتی، حقوق مولفان و حفظ کودکان در مقابل سوء استفاده بزرگسالان خلاصه می شوند.

در ديگر نقاط جهان و خصوصا کشورهای غير دموکراتيک امکان شناسايی کاربران دردسرهای بزرگتری بوجود می آورد و گاه ممکن است به قيمت جان افراد تمام شود.

جاناتان دی گليتر، نويسنده روزنامه نيويورک تاميز، در مقاله ای پيرامون حفظ حريم خصوصی افراد در اينترنت می نويسد: در حالی که دنيای 'آن لاين' مملو از کسانی است که با افتخار، خصوصی ترين ابعاد زندگی شان را در معرض ديد عموم قرار می دهند، اغلب فراموش می کنيم عده ای هستند که دوست دارند هويتشان در اينترنت ناشناس بماند.

به گفته کارشناسان امور امنيت و حفظ حوزه خصوصی در اينترنت، تقاضا برای استفاده از برنامه های رايانه ای که به مردم امکان می دهد بدون رديابی شدن ایميل بفرستند يا وبلاگ های بی نام و نشان راه بياندازند در سال های اخير بشدت افزايش يافته است.

برخی کارشناسان می گويند که مردم در دوران کنونی به نسبت دهه ۹۰ ميلادی بسيار بيشتر به پنهان ساختن هويت خود علاقه نشان می دهند.

بالماسکه مجازی

پياده کردن برنامه های رايگان برای پنهان ساختن هويت کاربران افزايش چشمگيری يافته است. برنامه "تور" Tor رديابی بازديدکنندگان سايت ها، نويسندگان مطلب، مکاتبات پيغام برهای اينترنتی و ديگر اشکال ارتباطی را بسيار سخت می کند.

فروش محصولات شرکت هايی نظير "انونيمايزر" Anonymizer نيز که در کنار برنامه های امنيتی، هويت افراد را پنهان می سازد نيز بالاتر رفته است.

برخی می خواهند به پياده کردن قطعات موسيقی از اينترنت ادامه دهند اما از قوانين تازه بر عليه اين کار می ترسند. گروهی می خواهند از تجربيات شخصی خود بنويسند در حالی که ممکن است کارشان را به زندان بکشاند. عده ای هم هستند که می خواهند افکار انتقاديشان در مورد حکومت ها را با ديگران در ميان بگذارند و می خواهند از شر انتقام آنها در امان بمانند.

ژولين پن، مدير بخش "آزادی در اينترنت" سازمان گزارشگران بدون مرز که مدافع حقوق روزنامه نگاران در دنياست، می گويد: "هرچه رژيم های سرکوبگر تجهيزات و فن آوری های پيشرفته تری بدست می آورند، اهميت گمنام ماندن بيشتر می شود".

گزارشگران بدون مرز در سايت خود راهنمايی برای "وبلاگ نويسی ناشناس" به زبان های مختلف (از جمله فارسی) منتشر ساخته است.

رديابی هويت

آقای پن می گويد "ما متوجه شديم که وبلاگ نويس ها در همه نقاط جهان دستگير می شوند. برای مثال در نپال خطر دستگيری وبلاگ نويسانی که از حکومت سلطنتی انتقاد می کنند بسيار زياد است".

او می افزايد: "مشکل اينجاست که در يک طرف دولت هايی هستند با سرمايه ای کلان و در سوی ديگر شرکت های کوچک و سازمان های غير دولتی. گروه های قدرتمند در مراکز قانون گذاری و ديگر نهادهای دولتی، همراه با امکانات فنی پيشرفته، در صدد کشف هويت و رديابی افرادی هستند که بصورت 'آن لاين' در اينترنت فعال هستند".

جاناتان دی گليتر، نويسنده روزنامه نيويورک تايمز، می نويسد: با اين حال به رغم وجود علاقه روزافزون برای ناشناس ماندن، شرکت های توليدکننده چنين نرم افزارهايی کمتر به بازاريابی آنها اقدام می کنند.

بسياری از شرکت هايی که در اين حوزه فعالند نتوانسته اند به سودهی مناسب دست يابند. از علل عمده اين معضل، علاقه کاربران اين نرم افزارها به ناشناس ماندن و همچنين استفاده آنها از برنامه های رايگان است.

کارشناسان می گويند شرکت هايی که پيش از اين در ساخت برنامه های خود بر ناشناس ماندن تمرکز کرده بودند اينک به ساخت نرم افزارهای امنيتی گرايش پيدا کرده اند. آنها بجای خرده فروشی، برنامه ها را به شرکت های بزرگ ارائه دهنده خدمات اينترنتی می فروشند تا برای مقابله با هرزنامه ها، ويروس ها و حملات خرابکاران رايانه ای هکرها بکار گرفته شوند.

ارتش سری

از سوی ديگر تعداد زيادی از گروه های خودجوش شامل مهندسان رايانه و اينترنت در کنار فعالان حافظ حريم شخصی شهروندان و مردم عادی شکل گرفته اند تا برای مقابله با سوء استفاده از هويت يابی کاربران، راهکاری بيابند.

يکی از اين گروه های مقاومت "پروژه اينترنت آزاد" است که با حمايت مالی کاربران عادی تلاش دارد نرم افزاری رايگان را توسعه دهد و کامل کند تا از طريق ايجاد شبکه ای مستقيم بين کاربران، بر سانسور در اينترنت غلبه کند.

برای رسيدن به هدف اين پروژه، نرم افزار طراحی شده کاملا بدون مرکزيت است و ناشران محتوا يا کاربران می توانند بصورت ناشناس به هر آنچه در آن يافت می شود دست يابند.

ابداع کنندگان اين نرم افزار می گويند بدون ناشناس ماندن، هرگز نمی توان به آزادی بيان واقعی دست يافت.

نحوه کار اين نرم افزار شبيه برنامه هايی نظير "نپستر" يا "کازا" است که برای به اشتراک گذاشتن فايل های موسيقی يا فيلم بکار می روند.

وبلاگ نويسان و سايت های کوچک نيز در کشورهايی نظير ايران و چين که سانسور اينترنت در آنها رواج دارد، با نصب برنامه هايی خاص، امکان عبور از فيلترينگ را در اختيار دوستان يا کاربرانشان قرار می دهند.

اينکه تلاش اين "ارتش های سری" در مقابل دولت هايی قوی و پولدار تا چه حد موفق خواهد بود به عوامل مختلفی بستگی دارد. شايد بخت اين گروه های مقاومت در اين باشد که کاربران در کشورهای آزادتر، در اين زمينه چندان بی تفاوت نيستند.

منبع

 

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
ن_ق |1386-12-16 16:20:48
همین طوره که شما نوشته اید . علاوه بر آن
ناشناس نوشتن یک نوع لذت ناب به همراه دارد .
لذتی که از آزادی ناشی می شود . این جدا از تن
ندادن به فشارهای سانسورگران و یا دردسرهای
پذیرفتن مسئولیت نوشته هایمان است . فراتر از
این هاست . مسئله بر سر این است که کاربری که
ناشناس می ماند برای همیشه می تواند در قالب
های مختلفی فرو رود و به ایفای نقش هایی که
زندگی مجال رشد و نمایش آن ها را در درون ما
نداده است , بپردازد . مسئله بر سر نوعی احراز
هویت درونی و کسب شناخت از خویشتن است . کاری
که نه آن قدر خیالی است که شبیه ایفای نقش در
یک نمایش باش...

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

اعلانات

1-آدرس سایت: http://www.javanim.org 

 

همچنين خود جوانان عزيز بايد در پرورش و اصلاح مفاهيمي كه به نظرشان ناقص يا نادرست است اقدام كنند؛ البته با رعايت ادب و احترام نسبت به نويسنده يا هر فرد يا گروه ديگري؛ تا انشاء الله مطالبي كه مطرح مي شود آموزنده و مفيد باشد

2-ارسال عكس: دوستان عزيز مي توانندعكس هاي مناسب اين سايت را ازطريق ايميل زيربراي ما ارسال نمايند.عكس ها توسط خودشما تهيه شده باشد:

lover.loyal@gmail.com

3-مقالات وخواندني هاي مناسب رااز طريق «ارسال نوشته هاي شما» براي ما ارسال نماييد.درج يك خواندني از منبعي ديگر در اين سايت به معناي تأييد صحت آن مطلب يا تأييد منبع آن نيست؛ بلكه هدف، صرفاً توجه به مواردي است كه ممكن است وجود داشته باشد و استمداد از افكار و ايده هاي جوانان در جهت رفع مشكلات احتمالي و استفاده از امكانات و موقعيت هاي مثبت اجتماعي

 

4- لطفاً مقالات و مطالب خواندنی خود را که مناسب این سایت می دانید از طریق گزینه ی ارسال مطالب فوق برای ما ارسال دارید تا در سایت منتشر گردد و مورد استفاده ی همه ی کاربران قرار گیرد. 

5-مطالب جوانیم و نظرات و دیدگاه های دوستان را از طریق صفحه ی فیس بوک جوانیم با آدرس زیر دنبال نمایید:

facebook.com/javanim 

oruspu numarasi canli sohbet numaralari sohbet hatlari telefonda sohbet telefonda sex sohbet numaralari arac muayene dava sorgulama trafik ceza sorgulama isimden numara sorgulama bilinmeyen numaralar