آمار سایت

مندرجات : 721
تعداد نمایش مندرجات : 8800910
بازديدکنندگان : 7092177

قسمتهای سایت

مقالات شما
خواندنیها

عضویت در خبرنامه

و انها چه زشت بزرگ مي شوند چاپ پست الكترونيكي
چهارشنبه, 21 شهریور 1386 10:41
تعداد بازدید :7364

تعداد كودكان خياباني در سنين مختلف سالانه 123 درصد افزايش مي يابد .

چند روز پيش سر كار بودم كه اين هفته نامه به دستم رسيد . تا اين مطلب به چشمم خورد رفتم ، تا آخرش رو خوندم . بلافاصله شروع كردم به تايپ كردن ، چون خيلي قشنگ نوشته شده بود . عين مطلب را مي آورم

هنوز بابا بيرون نيامده ، قبل از عيد فرستادنش قرچك ، كنار خيابون پشت چراغ قرمز موز مي فروخت و شيشه پاك مي كرد!! از شانس بد ما بين اون همه آدم باباي ما رو گير انداختن ، آخه خمار بوده ، نمي تونسته فرار كنه . مامانم هم حاملست ، مي گه مي خواد داداش سومم را برامون بياره كه كمكمون كنه !

· الان ديگه نمي تونه بياد كنار خيابون ! من و خواهرم نصف و نيمه مي ريم مدرسه ، اما بيشتر روي همين پل هوايي و سر اون چهار راه مي پلكيم تا شب بشه ! يه آقا ستار داريم كه شبا مي ياد دنبالمون و با بچه هاي ديگه برمون مي گردونه خونه . آخر هفته ها هم مياد اجاره جا رو ازمون مي گيره و ميره و به مأمور بهزيستي يا شهرداري مي ده !!!!

- اينا مشقاته ( تكيلف شب هست ) ؟

- نه همشون . يه كم فيلم بازي مي كنيم و آروم ، آروم مي نويسيم ، مردم همينطوري هم دلشون به حال يه بچه كنار خيابون مي سوزه ، اما خوب ، يه كم فيلم بازي مي كنيم تا رنگ پولهايي كه ميدن ، فرق كنه !

- نمي ترسي بگيرنتون ؟

- نه ! كاري نداره ! آقا ستار حواسش به ما هست !!! اما بهزيستي گاهي طرح ضربتي مي گذاره ، ديگه خدا بايد به دادمون برسه ! دفعه قبلي كه داداشم رو گرفتن 100 هزار تومن داديم تا بيرونش آورديم .

به گزارش ايسنا نتايج يك تحقيق ميداني از چند منطقه در تهران كه محل حضور دائم متكديان و دستفروشان كودك و نوجوان بوده ، نشان داده است كه اين كودكان نسبت به آنچه براي آنها در حال وقوع است ، عادت كرده اند و در پرسش هايي كه از آن ها شده هيچ آينده ي روشني را براي خود متصور نبوده اند . اين كودكان در پاسخ به اين سؤال كه آيا درس مي خوانيد و يا علاقه اي به ادامه تحصيل داريد ، عموماً پاسخ غير واقعي مي دهند و تحقيقات ميداني نشان داده بخش قابل توجهي از آنها در تمام طول روز در همان منطقه يا منطقه اي ديگر حاضر بوده و يا تحصيل آنها نيمه وقت ، با غيبت زياد و افت تحصيلي همراه است .

ظرف اسفند را دوباره پر مي كند و دودش را به سمت شيشه ي باز اتومبيل خوش رنگ متاليك مي گيرد و از پس دود به چهره ي راننده نگاه مي كند و منتظر مي ماند .

· اينجا چهار راه منتهي به يكي از منطقه هاي متموّل شهر است .

· پس او مي تواند با كمي صبر بيشتر انتظار يك اسكناس خوشرنگ را بكشد

همچنين نتايج تحقيقات دكتر فاطمه قاسم زاده – روانشناس و عضو انجمن حمايت از كودكان ايران – با عنوان " « بررسي كودكان خياباني در تهران » " كه در چند ميدان مختلف صورت گرفته نشان مي دهد كه تعداد كودكان خياباني در سنين مختلف سالانه بطور متوسط تا 123 درصد افزايش داشته است .

دليل اين امر را مي توان در آمد قابل توجه و تقريباً بي دردسر آنها دانست ؛ از آن جهت كه اگر با مأ مور شهرداري يا بهزيستي آن منطقه ارتباط حسنه اي داشته باشي ، تقريباً همه چيز حل است .

البته هر يك از متكديان و دستفروشان كوچك شايد رقمي بين 100 تا 150 هزار تومان در ماه درآمد قابل توجهي را مي توان رقم زد ، البته نبايد از نظر دور داشت كه بخش قابل توجهي هم از آن ها درآمد كافي ندارند و هر آنچه بدست مي آورند ، پس از كسب سهم صاحب جا و پورسانت شهرداري و غيره صرف اجاره خانه و اندكي غذاي بخور نمير مي كنند ! در سال 82 كه شوراي دوم شهر تهران هنوز در ابتداي كار ساماندهي بي خانمان ها و متكديان و دستفروشان شهر بود ، طرحي را براي ساماندهي كودكان خياباني ارائه كرد و تفاهم نامه اي هم بين فرمانداري ، استانداري ، سازمان مديريت و برنامه ريزي ، سازمان بهزيستي تهران ، دادگستري تهران ، نيروي انتظامي و رئيس كمسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي شهر تهران به امضاء رسيد و هر يك موظف به انجام بخشي از تصميمات شدند . پس از آن چند مركز نگهداري از اين كودكان با همكاري شهرداري و بهزيستي ايجاد شد و بخشي از آنها را به اين مراكز روانه كردند ، اما آنچه كه در حال حاضر در خيابان ها و معابر اصلي و فرعي تهران نمايان است ، شهري است با تعداد قابل توجهي كودك و نوجوان دوره گرد ، دستفروش ، متكدي ، ساز و آواز زن كه هر روز صحنه اي دلخراش تر از روز قبل براي گرفتن پول از مردم و به عبارتي به دست آوردن روزي خود ترتيب مي دهند !

خادم – رئيس كميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي دوم شهر تهران - تأكيد داشت كه موضوع متكديان در هر فصلي بسيار فراتر از آن چيزي است كه همواره در مورد آن صحبت شده است .

وي اين سؤال را طرح مي كرد كه چرا هيچ شهر ديگري تا قبل از تهران جرأت ورود به مسئله ي متكديان را نداشته و هنوز ندارد ؟ مصوبه شوراي شهر نيز بدون ايراد نيست ، اما در همين شهر تهران هم براي اجرايي كردن آن ما با هزار و يك دردسر و بالا و پائين كردن روبرو بوديم ! خادم در آن زمان تأكيد داشت : هيچ كس نمي پرسد كه چرا همه ي گداها و دستفروشان استان هاي ديگر به تهران مي آيند ؟ اما در طي اين سال ها هيچ كار قابل توجهي در مورد آنها انجام نشده است ؟ و در حالي كه چند سازمان مثل شهرداري و بهزيستي قدم پيش گذاشته اند ، همه فكر مي كنند اين دو سازمان متولي اصلي همه ي امور مربوط به متكديان هستند !

رئيس كميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي دوم شهر تهران باز هم اين سؤال را طرح كرد كه چرا وزارت كشور گزارشي از ستادهاي استانهاي متكديان ارائه نمي دهد و چرا نسبت به عملكرد ضعيف ستادهاي شهرستان ها در ساماندهي و نگهداشتن متكديان در استانهاي خود تلاش كافي صورت نمي گيرد !

خادم در عين حال تأكيد داشت كه افزايش تعداد متكديان با شروع فصل گرما امري تقريباً عادي است و تعداد كودكان و نوجوانان متكدي و دستفروش به ويژه در مناطق محروم و جنوبي شهر تهران هر سال در نزديك فصل تابستان اتفاق مي افتد .

وي تأكيد مي كرد كه ريشه ي حل اين مشكل از جاي ديگري بايد آب بخورد و مهمترين مسأله در تغيير نگاه مردم به اين افراد است و اين كه همه آن ها را قشر محروم ندانند و در صورت شناخت فرد يا كودك محرومي ، بدانند كه مي توانند به مؤسسه خيريه يا بهزيستي يا كميته امداد امام خميني براي كمك به آن ها مراجعه كنند

متأسفانه در حال حاضر نه تعريف و تعداد دقيقي از كودكان خياباني و متكدي در دست است و نه تعريف مشخصي از نوع و نحوه ي كار آن ها ارائه مي شود و كودكان بعضاً خردسال در كنار مردان و زنان پير و ناتوان و مريض قرار مي گيرند ؛ يعني از همين دوران آن ها هيچ تفاوتي با زنان و مردان حرفه اي متكدي ندارند و البته آينده اي جز اين ندارند !!

دختر بچه دست هاي زگيل زده ي خود را وارسي مي كند و زخم يكي از زگيل ها را مي كند و با ديدن من كه رو به رويش مي ايستم ، دسته فال را فوري به سمت من مي گيرد و بلافاصله چهره مهرباني به خود مي گيرد ؛ خانم فال بخر خبراي خوب بشنوي .

سر به سرش مي گذارم و به شوخي و ملاحتي كودكانه مي گويد ؛ چاخان نمي كنم دستم خوبه ! هميشه خبراي خوبي با فال هاي من به مردم مي رسه .

سراغ برادرش را مي گيرم ، آن سوي ميدان و كنار چند دستفروش ديگر پسر بچه اي را نشانم مي دهد ، بند موبايل و سي دي مي فروشه !

· اينجا پاتوق خانوادگي آن ها است !!!

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
fatemeh  - تقدير وتشكر |1386-8-27 01:22:27
ازكليه دوستان ودستندكاران كه براي اين هفته
نامه زحمت مي كشند كمال تقدير وتشكر رادارم

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

اعلانات

1-آدرس سایت: http://www.javanim.org 

 

همچنين خود جوانان عزيز بايد در پرورش و اصلاح مفاهيمي كه به نظرشان ناقص يا نادرست است اقدام كنند؛ البته با رعايت ادب و احترام نسبت به نويسنده يا هر فرد يا گروه ديگري؛ تا انشاء الله مطالبي كه مطرح مي شود آموزنده و مفيد باشد

2-ارسال عكس: دوستان عزيز مي توانندعكس هاي مناسب اين سايت را ازطريق ايميل زيربراي ما ارسال نمايند.عكس ها توسط خودشما تهيه شده باشد:

lover.loyal@gmail.com

3-مقالات وخواندني هاي مناسب رااز طريق «ارسال نوشته هاي شما» براي ما ارسال نماييد.درج يك خواندني از منبعي ديگر در اين سايت به معناي تأييد صحت آن مطلب يا تأييد منبع آن نيست؛ بلكه هدف، صرفاً توجه به مواردي است كه ممكن است وجود داشته باشد و استمداد از افكار و ايده هاي جوانان در جهت رفع مشكلات احتمالي و استفاده از امكانات و موقعيت هاي مثبت اجتماعي

 

4- لطفاً مقالات و مطالب خواندنی خود را که مناسب این سایت می دانید از طریق گزینه ی ارسال مطالب فوق برای ما ارسال دارید تا در سایت منتشر گردد و مورد استفاده ی همه ی کاربران قرار گیرد. 

5-مطالب جوانیم و نظرات و دیدگاه های دوستان را از طریق صفحه ی فیس بوک جوانیم با آدرس زیر دنبال نمایید:

facebook.com/javanim 

oruspu numarasi canli sohbet numaralari sohbet hatlari telefonda sohbet telefonda sex sohbet numaralari arac muayene dava sorgulama trafik ceza sorgulama isimden numara sorgulama bilinmeyen numaralar